Kompensimi financiar i ndërtuesve ‘përplas’ Ahmetajn dhe Dumën në Kuvend

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kuvendi po diskuton këtë të enjte aktin normativ për kompensimin financiar të ndërtuesve.

Ky akt synon të ndihmojë kompanitë që kanë marrë përsipër ndërtimin e veprave publike duke i kompensuar për rritjen e çmimeve të disa materialeve.  Vendimi është kundërshtuar nga opozita në komisionet parlamentare.

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj tha gjatë seancës se kriza e çmimeve është pasojë e pushtimit rus të Ukrainës.

- Advertisement -

“Debati është për një akt normativ që në titull ka kompensimin. Pyetja është fare e thjeshtë, çfarë është duke bërë qeveria me këtë akt dhe a ka logjikë vazhduese të filozofisë së një qeverie? E gjitha bota e ka prenuar se kriza e çmimeve është konsegencë e shumëfishtëe agresionit rus, që nga energjia e deri te ushqimet”, u shpreh Ahmetaj.

Ndërsa, deputetët e opozitës thanë se kemi të bëjmë me një vendim klientelist të qeverisë.

“Ky parlament, potencialisht 140 deputetë janë mbledhur për aktin normativ nr.10 që ca kompani të mëdha, që e kanë të sigurtë tregun se kanë marrë tenderat publikë. Ju shqetësoheni se aksionerët e peshqeve të mëdhenj, marrin apo jo rimbursimin e kontratave të tenderave publikë”, theksoi Duma.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Nga 21 janari te puna e SPAK, mesazhet e Ramës për drejtësinë e re në Kongresin e PS

Kryeministri Edi Rama tha në Kongresin e PS se reforma e suksesshme në Drejtësi është bërë vetëm falë PS dhe qeverisjes së majtë. Sipas Ramës,...

Barometri: Socialistët shohin më pak korrupsion se të tjerët në vendin tonë!

Në mes të të gjithë të pyeturve nga Barometri në Euronews Albania, për perceptimin e lartë të korrupsionin në vend, ata që dallojnë në...

Të rinjtë perceptojnë më pak korrupsion në vend!

Në analizën e të dhënave të fundit mbi perceptimin e korrupsionit në vendin tonë, rezulton se të rinjtë janë grupmosha që perceptojnë më pak...

TË FUNDIT

Nga 21 janari te puna e SPAK, mesazhet e Ramës për drejtësinë e re në Kongresin e PS

Kryeministri Edi Rama tha në Kongresin e PS se reforma e suksesshme në Drejtësi është bërë vetëm falë PS dhe qeverisjes së majtë. Sipas Ramës,...

Barometri: Socialistët shohin më pak korrupsion se të tjerët në vendin tonë!

Në mes të të gjithë të pyeturve nga Barometri në Euronews Albania, për perceptimin e lartë të korrupsionin në vend, ata që dallojnë në...

Të rinjtë perceptojnë më pak korrupsion në vend!

Në analizën e të dhënave të fundit mbi perceptimin e korrupsionit në vendin tonë, rezulton se të rinjtë janë grupmosha që perceptojnë më pak...

Korrupsioni në Shqipëri në nivele maksimale, ja çfarë thonë qytetarët

Barometri në Euronews Albania pasi mati besimin e qytetarëve për SPAK dhe institucioneve të reja të drejtësisë, të cilat rezultuan në nivelet më maksimale,...

Arrestimi i Gëzim Çelës në Kosovë, reagon ministri Balla

Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka reaguar pas arrestimit në Kosovë të Gëzim Çëlës, i cili njihej edhe si “baroni” i Fushë Kuqes. Përmes një...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×