Komplot në Brazil, tentohet atentat me bombë për të ndaluar inagurimin e presidentit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Policia në Brazil ka arrestuar një person, i cili dyshohet se do të shpërthente një makinë bombë për të krijuar panik përpara inaugurimit të Presidentit të zgjedhur Luiz Inácio Lula da Silva.

Burri e kishte vendosur bombën në një kamion që transportonte karburant pranë aeroportit në Brasilia, por lënda plasëse nuk shpërtheu, njofton policia.

Sipas BBC, i dyshuari u tha oficerëve se e kishte hartuar planin në bashkëpunim me mbështetësit e tjerë të presidentit në largim Jair Bolsonaro.

- Advertisement -

Policia është duke vijuar hetimet për të zbuluar pjesëmarrësit e tjerë në këtë akt të rëndë.

I dyshuari 54-vjeçar u tha hetuesve se kishte ardhur në Brasilia më 12 nëntor për të marrë pjesë në protestat jashtë selisë së ushtrisë.

Kujtojmë se mbështetësit e presidentit Bolsonaro kanë demonstruar atje për javë të tëra, duke kërkuar që forcat e sigurisë të ndërhyjnë për të parandaluar që pasardhësi i tij i zgjedhur, Lula, të marrë detyrën.

LEXO GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Athina nën presionin e BE” Ekathimerini: Spanja e acaruar me Greqinë për Shqipërinë

Greqia po përballet me presionin jo vetëm të Gjermanisë por edhe të Spanjës për bllokimin që ka vendosur t’i bëjë Shqipërisë në rrugën e...

Dita e Çlirimit, kurora me lule nga ministri Peleshi dhe zyrtarë të tjerë në Korçë

Dita e sotme ka shënuar 79-vjetorin e Çlirimit të Shqipërisë nga pushtuesit nazi-fashistë. Me këtë rast në Varrezat e Dëshmorëve të Korçës janë organizuar homazhe...

Kryeqyteti i Arabisë Saudite zgjidhet si organizator për Ekspozitën Botërore 2030

Kryeqyteti i Arabisë Saudite, Riadi, u zgjodh të martën për të pritur Ekspozitën Botërore 2030 pas ofertës së saj që u fokusua në formimin...

TË FUNDIT

“Athina nën presionin e BE” Ekathimerini: Spanja e acaruar me Greqinë për Shqipërinë

Greqia po përballet me presionin jo vetëm të Gjermanisë por edhe të Spanjës për bllokimin që ka vendosur t’i bëjë Shqipërisë në rrugën e...

Dita e Çlirimit, kurora me lule nga ministri Peleshi dhe zyrtarë të tjerë në Korçë

Dita e sotme ka shënuar 79-vjetorin e Çlirimit të Shqipërisë nga pushtuesit nazi-fashistë. Me këtë rast në Varrezat e Dëshmorëve të Korçës janë organizuar homazhe...

Kryeqyteti i Arabisë Saudite zgjidhet si organizator për Ekspozitën Botërore 2030

Kryeqyteti i Arabisë Saudite, Riadi, u zgjodh të martën për të pritur Ekspozitën Botërore 2030 pas ofertës së saj që u fokusua në formimin...

Kapen ‘skifterët’ shqiptarë në Spanjë, sekuestrohen 10 mije euro, 6 të arrestuar

6 shqiptarë janë arrestuar në Spanjë si të dyshuar të përfshirë në një organizatë kriminale. Mediat e huaja bëjnë me dije arrestimet u kryen në...

Festimet për 29 Nëntorin, përkujtohen të rënët në luftë në Durrës

Një ceremoni përkujtimore për të rënët në luftë u mbajt paraditen e sotme në Durrës, në Mauzoleumin e Dëshmorëve, në kuadër të festimeve për...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×