English

Koreja e Jugut miraton ligjin për të nisur hetim të ri për tragjedinë e Halloween

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Parlamenti i Koresë së Jugut miratoi sot një ligj të mbështetur si nga partitë në pushtet ashtu edhe nga opozita për të nisur një hetim të ri për një trazirë në një rrugë të ngushtë në kryeqytetin Seul gjatë festës së Halloween-it 2022 që vrau 155 njerëz.

- Advertisement -

Presidenti Yun Suk-yeol vuri veton ndaj ligjit të mëparshëm në janar, i cili u mbështet nga parlamenti i udhëhequr nga opozita pa mbështetjen e Partisë së Pushtetit Popullor (PPP) në pushtet, raportoi Reuters.

Ligji i fundit është një kompromis që heq dhënien e kompetencave të plota hetimore panelit hetimor, të cilin Yun e kishte kundërshtuar, tha zyra e tij.

Në bazë të ligjit, një komision i përbërë nga anëtarë të dy partive të mëdha dhe një kryetar që do të zgjidhet në konsultim do të shqyrtojë tragjedinë.

Të paktën 155 persona janë vrarë dhe 152 janë plagosur në një trazirë të përgjithshme në një rrugë të ngushtë në Seul , kryeqyteti i Koresë së Jugut, gjatë festimit të Halloween 2022.

Tragjedia ndodhi në lagjen Itaewon, i njohur për jetën e saj të natës dhe një numër i madh njerëzish u mblodhën për festën e parë të Halloween-it pas heqjes së masave pandemike. Njerëzit ishin ngecur në një nga rrugët e ngushta dhe po ngjiteshin mbi njëri-tjetrin.

Shumica e viktimave ishin adoleshentë dhe të rinj rreth të njëzetat e tyre, ndërsa mes viktimave ishin 20 shtetas të huaj.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?