Kovaçevski dhe Osmani: S’ka urrejtje dhe histeri antibullgare në RMV

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në Maqedoni nuk ka urrejtje dhe histeri antibullgare, as diskriminim sistematik ndaj asnjë komuniteti etnik. Qëndrimi i kryeministrit dhe shefit të diplomacisë maqedonase, Dimitar Kovaçevski dhe Bujar Osmani është i njëjtë pas vendimit të Bullgarisë për tërheqjen e ambasadorit të vet nga vendi.

Përveç vendimit për tërheqjen e ambasadorit nga Maqedonia e Veriut për një periudhë të pacaktuar, Sofja zyrtare kërkon edhe rishikim të projekteve të përbashkëta të dy vendeve, derisa të përmirësohet trajtimi i bullgarëve të Maqedonisë së Veriut në vend.

Osmani thekson se nuk ka politikë shtetërore të diskriminimit ndaj asnjë komuniteti, përfshirë atë bullgar, dhe me keqardhje theksoi se aktivitetet e fundit të Sofjes zyrtare nuk janë në përputhje me praktikën e dakorduar për përmirësimin e marrëdhënieve të ndërsjella.

- Advertisement -

Tërheqjen e ambasadorit bullgar nga vendi Osmani e konsideron veprim të pabazuar, argumentues dhe disproporcional, por për momentin nuk zbulon nëse Maqedonia do t’i përgjigjet kësaj lëvizje diplomatike të Sofjes reciproke apo në ndonjë mënyrë tjetër.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi, nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Italia, vendi i parë perëndimor që ndalon ChatGPT

Italia është bërë vendi i parë perëndimor që ka bllokuar chatbot-in e avancuar ChatGPT. Autoriteti italian i mbrojtjes së të dhënave tha se kishte...

Bardh Sejdari tregon për “Barometrin” sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet

Bardh Sejdari ka treguar në emisionin “Barometri” se sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet. Ai ka bërë një analizë të shkurtër se sa shkon...

TË FUNDIT

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi, nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Italia, vendi i parë perëndimor që ndalon ChatGPT

Italia është bërë vendi i parë perëndimor që ka bllokuar chatbot-in e avancuar ChatGPT. Autoriteti italian i mbrojtjes së të dhënave tha se kishte...

Bardh Sejdari tregon për “Barometrin” sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet

Bardh Sejdari ka treguar në emisionin “Barometri” se sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet. Ai ka bërë një analizë të shkurtër se sa shkon...

Rritet shqetësmi për kostot e jetesës në Tiranë, si ndryshoi në matjet e Barometrit?

Shqetësimi i qytetarëve për koston e jetesës në kryeqytet është rritur. Të ndarë sipas gjinive 32.8% e atyre që mendojnë kështu janë meshkuj, ndërsa...

A është përmirësuar transporti publik në kryeqytet? E zbulon Barometri

Transporti publik është renditur si një nga problematikat kryesore sa i përket qytetarëve të Tiranës. 13.4% e të pyeturve nga Barometri i përkasin gjinisë femërore,...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×