English

Kozmonauti rus vendos një rekord të ri për qëndrimin total në hapësirë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kozmonauti rus Oleg Kononenko vendosi sot një rekord të ri për kohëzgjatjen totale të qëndrimit në hapësirë, duke marrë titullin e mbajtësit të rekordeve nga një tjetër rus, Gennady Padalka, i cili kaloi më shumë se 878 ditë në orbitë, njoftoi Roscosmos.

- Advertisement -

Agjencia ruse e hapësirës njoftoi më parë se sot në orën 11:30 të mëngjesit me orën e Moskës, Kononenko do të bëhet kozmonauti që ka kaluar më shumë kohë në hapësirë.

Para tij, titulli i përkiste Padalkës me një kohëzgjatje totale të qëndrimit në hapësirë ​​për pesë fluturime hapësinore prej 878 ditësh, 11 orë, 29 minuta dhe 28 sekonda.

Kononenko është tani në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor (ISS) për herë të pestë, pasi ka qenë atje për herë të parë në 2008.

Të gjithë kozmonautët e tjerë aktivë të ekipit rus fluturuan maksimumi tre herë.

Kononenko u ul në ISS më 15 shtator 2023 në bordin e anijes kozmike Soyuz MS-24 së bashku me një tjetër kozmonaut rus Nikolai Chuba dhe amerikanin Loral O’Hara.

O’Hara do të kthehet në Tokë në pranverën e këtij viti së bashku me rusin Oleg Novitsky dhe kozmonauten bjelloruse Marina Vasilevsky.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×