KPA rikthen në detyrë ish-gjyqtarin e Krimeve të Rënda, dha vendimin për Tahirin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka rikthyer në detyrë ish-gjyqtarin e Krimeve të Rënda, Ardit Mustafaj, i cili u shkarkua nga shkalla e parë e Vetingut.

Gjyqtari Mustafaj, ka qenë kryesues i trupës gjykuese që dënoi për shpërdorim detyre me shërbim prove ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri.

Vendimi i KPK-së për gjyqtarin Mustafaj dhe ankimimi: 

- Advertisement -

Mustafaj e akuzoi Komisionin e Pavarur të Kualifkimit për vlerësim të gabuar të pasurive edhe për ndryshimin dhe deformimin e përfundimeve të ekspertëve. Mustafaj është vlerësuar nga KPK për të tri kriteret e rivlerësimit dhe ka pasur një raport pozitiv për integritetin e figurës dhe profesionalizmin.

Ai e ka nisur karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 1996. Prej vitit 2003, Mustafaraj e ushtroi funksionin në Gjykatën e Krimeve të Rënda. Në dhjetor 2019, Mustafaj u emërua gjyqtar në Gjykatën e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar.

Ankimi i Muastafajt në KPA u shqyrtua nga trupa gjyqësore e udhëhequr nga Alban Shylla, me gjyqtaren Ina Rama si relatore dhe anëtarë gjyqtarët Sokol Çomon, Rezarta Schuetz dhe Natasha Mulaj.

Në parashtrimet e tij përpara KPA-së, gjyqtari Ardit Mustafaj u fokusua gjatë në vlerësimin e një prone të ndërtuar në qytetin e Sarandës në vitin 2003 dhe të shitur 8 muaj më vonë në vitin 2004. Sipas subjektit të rivlerësimit kjo pronë ka një kosto ndërtimi prej 1.8 milionë lekë dhe është shitur me të njejtën vlerë, për shkak se në vitin 2004 ka qenë akoma karabina.

Mustafaj u ankua se KPK e ka vlerësuar gabimisht këtë pronë me vlerën e Entit Kombëtar të Banesave, duke e konsideruar një ndërtesë të përfunduar. Me tej gjyqtari listoi një listë të gjatë provash shkresore dhe fotografike, nga insitucione shtetërore dhe burime të hapur si ‘Google Earth’, për të treguar se ndërtesa kishte qenë karabina vite pasi ishte shitur nga subjekti, të paktën deri në vitin 2010.

Gjithashtu gjyqtari argumentoi se kunati i tij Altin Maçi kishte pasur mjaftueshëm të ardhura të ligjshme për një kredi 2 milionë lekë, që kishte shërbyer për blerjen e pasurisë në Sarandë.

Mustafaj gjithashtu i kërkoi KPK-së njohjen si burim i ligjshëm i të adhurave të bashkëshortes së tij me profesion mësuese gjimnazi nga kurset private të matematikës nga viti 1997 deri në vitin 2003, për të cilat ai tha se nuk ka pasur detyrim pagesën e tatimit nga të ardhurat.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Donald Trump nis fushatën, mohon humbjen në 2020: Jam presidenti që mund të fitojë

Njoftimi i Donald Trump se ai do të kandidojë për president të SHBA-së në vitin 2024 nuk ishte vetëm një dëshirë apo një dredhi...

Izrael, protesta kundër ndryshimeve që mund të dobësojnë sistemin gjyqësor

Për të katërtën javë rresht, dhjetëra mijëra izraelitë protestuan në të gjithë vendin kundër qeverisë. Demonstruesit mbanin në duar flamuj dhe brohorisnin "Jo diktaturës" dhe "Duam demokraci". Protesta...

“McGonigal”, NYT: S’ka tregues për lidhje me rusët, në pikëpyetje akuza e 225 mijë $

Media prestigjioze amerikane, New York Times në një artikull të publikuar së fundmi, shkruan se nuk ka asnjë tregues që të provojë se ish-zyrtari i...

TË FUNDIT

Donald Trump nis fushatën, mohon humbjen në 2020: Jam presidenti që mund të fitojë

Njoftimi i Donald Trump se ai do të kandidojë për president të SHBA-së në vitin 2024 nuk ishte vetëm një dëshirë apo një dredhi...

Izrael, protesta kundër ndryshimeve që mund të dobësojnë sistemin gjyqësor

Për të katërtën javë rresht, dhjetëra mijëra izraelitë protestuan në të gjithë vendin kundër qeverisë. Demonstruesit mbanin në duar flamuj dhe brohorisnin "Jo diktaturës" dhe "Duam demokraci". Protesta...

“McGonigal”, NYT: S’ka tregues për lidhje me rusët, në pikëpyetje akuza e 225 mijë $

Media prestigjioze amerikane, New York Times në një artikull të publikuar së fundmi, shkruan se nuk ka asnjë tregues që të provojë se ish-zyrtari i...

Mashtroi si viktimë prostitucioni për të shkuar në Angli, arrestohet e reja në Rinas

Policia Kufitare e Rinasit ka vënë në pranga një 24-vjeçare shqiptare që tentoi të kalonte kufirin, me dokumente të falsifikuara, me qëllim kërkimin e...

Çështje të reja në SPAK? Spahiu bën parashikimin: I pari politikan që arrestohet…

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se çështjet e hapura në një javë të vetme në SPAK janë ndikim i...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×