Kremlini i cilëson sanksionet ndaj Putin politikisht shkatërruese

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rusia paralajmëroi të mërkurën se vendosja e sanksioneve direkte ndaj presidentit Vladimir Putin, të paralajmëruara nga presidenti amerikan Joe Biden, do të jenë “politikisht shkatërruese”.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov deklaroi se kongresmenët dhe senatorët amerikanë që po shqyrtojnë sanksionet personale ndaj Putin kanë harruar faktin se rusëve u janë ngrirë asetet, pronat dhe llogaritë bankare jashtë shtetit.

Rrjedhimisht, “sanksionet individuale ndaj Putin nuk do të jenë të dhimbshme, por politikisht shkatërruese”, deklaroi Peskov, i cili më herët ka paralajmëruar se sanksionet e mëtejshme do të dëmtojnë marrëdhëniet diplomatike.

- Advertisement -

E ndërsa në Paris nisën bisedimet 4-palëshe për Ukrainën, Rusia mbajti stërvitje të reja ushtarake në tokë dhe det, si dhe lëvizi më shumë trupa dhe avionë luftarake në Bjellorusi për një tjetër stërvitje që do të nisë muajin e ardhshëm.

Thuajse 8 vjet nga aneksimi i Krimesë nga Rusia dhe nisja e luftimeve nga separatistët pro-rusë në Donbas dhe rajone të tjera në lindje të Ukrainës, ish-republika sovjetike është kthyer në pikën më të rrezikshme të një përballjeje të mundshme mes Perëndimit dhe Lindjes që nga Lufta e Ftohtë.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

EMRAT| Burri qëllon me thikë bashkëshorten në Korçë, shkak xhelozia

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në lagjen numër 10 të qytetit të Korçës mbrëmjen e kësaj të diele, ku shtetasi Aleko Myrtollari ka...

Kritikuan Kurtin, Kryeziu-opozitës: Deklaratë e dëmshme, dialogun s’e do Vuçiç

Arbëreshë Kryeziu i quajti të dëmshme deklaratat e opozitës në Kosovë, të cilat po fajësojnë kryeministrin Kurti dhe po thonë se ai nuk e...

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

TË FUNDIT

EMRAT| Burri qëllon me thikë bashkëshorten në Korçë, shkak xhelozia

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në lagjen numër 10 të qytetit të Korçës mbrëmjen e kësaj të diele, ku shtetasi Aleko Myrtollari ka...

Kritikuan Kurtin, Kryeziu-opozitës: Deklaratë e dëmshme, dialogun s’e do Vuçiç

Arbëreshë Kryeziu i quajti të dëmshme deklaratat e opozitës në Kosovë, të cilat po fajësojnë kryeministrin Kurti dhe po thonë se ai nuk e...

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

“Po pengon implementimin e marrëveshjes që firmosi vetë”, Lushaku kritikon Kurtin

Jehona Lushaku ishte këtë të diel e ftuar në një lidhje direkte për emisionin “Review” në Euronews Albania për të folur rreth tensioneve të...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×