Kremlini: Ukraina mund t’i japë fund vuajtjeve të popullit duke përmbushur kërkesat

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kremlini mohoi të enjten se sulmet ruse në rrjetin elektrik të Ukrainës kishin për qëllim civilët, por tha se Kievi mund t’i japë fund vuajteve të popullit duke përmbushur kërkesat e Rusisë për të zgjidhur konfliktin.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov u pyet nga gazetarët sesi mund të pajtohen vuajtjet e popullsisë ukrainase me qëndrimet e Presidentit Vladimir Putin, i cili ka thënë se Rusia nuk dëshiron të shkatërrojë Ukrainën apo popullin e saj, shkruan Reuters.

“Udhëheqja e Ukrainës ka çdo mundësi për ta rikthyer situatën në normalitet, ka çdo mundësi për të zgjidhur situatën në mënyrë të tillë që të përmbushë kërkesat e palës ruse dhe, në përputhje me rrethanat, t’i japë fund të gjitha vuajtjeve të popullsisë”, theksoi ai.

- Advertisement -

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, të mërkurën e quajti Rusinë “shtet terrorist”, pasi një foshnje u vra në një repart të maternitetit pas një sulmi me raketa, në një spital në pjesën jugore të Zaporizhjas.

“Edhe një herë, armiku vendosi të tentojë ta arrijë përmes terrorit dhe vrasjeve atë që nuk ka qenë në gjendje ta arrijë që nëntë muaj dhe që nuk do të mund ta arrijë”, tha Zelensky në Facebook, pas sulmit që ndodhi në spitalin e Vilnyansk.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

‘Të ngrohesh me orar’, qytetarët: Jemi si mos më keq, si të kursejmë?

Për qytetarët, kursimi  energjisë është thuajse i pamundur. E vetmja mënyrë, të cilën ata e kanë parë si të arsyeshme për të shpenzuar më...

Vritet brenda spitalit 35 vjeçarja shtatzënë në Kosovë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Kosovë, ku një person dyshohet se ka vrarë gruan e tij në Qendrën Klinike  Universitare të Kosovës...

Poli Hoxha: Arrestimet e IT, për t’i vënë kapakun skandalit me sulmet kibernetike

Gazetari Poli Hoxha deklaroi se firmosja e urdhër-arresteve nga Prokuroria e Tiranës për  5 punonjësit IT pranë Departamentit të Administratës Publike (DAP), është thjesht...

TË FUNDIT

‘Të ngrohesh me orar’, qytetarët: Jemi si mos më keq, si të kursejmë?

Për qytetarët, kursimi  energjisë është thuajse i pamundur. E vetmja mënyrë, të cilën ata e kanë parë si të arsyeshme për të shpenzuar më...

Vritet brenda spitalit 35 vjeçarja shtatzënë në Kosovë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Kosovë, ku një person dyshohet se ka vrarë gruan e tij në Qendrën Klinike  Universitare të Kosovës...

Poli Hoxha: Arrestimet e IT, për t’i vënë kapakun skandalit me sulmet kibernetike

Gazetari Poli Hoxha deklaroi se firmosja e urdhër-arresteve nga Prokuroria e Tiranës për  5 punonjësit IT pranë Departamentit të Administratës Publike (DAP), është thjesht...

Arben Meçe: Meta i kapur nga Berisha, u detyrua të pranojë për 6 dhjetorin

Analisti Arben Meçe tha se kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta është i kapur nga kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha. Në një intervistë...

Poli Hoxha: Xhaxhai i Ervis Martinajt zbuloi arsyen pse është vrarë nipi i tij

Gazetari Poli Hoxha thotë se xhaxhai i Ervis Martinajt ka bërë ku deklaratë, ku u shpreh se nipi i tij është vrarë për pronat...Sondazh

Përmbytjet, a mendoni se duhet të shpallet Gjendja e Fatkeqësisë Natyrore?
×