Krimet ruse në Kherson, rajoni duhet të çlirohet nga minat dhe armët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ukrainasit  e mirëpritën me lot dhe lumturi tërheqjen e Rusisë nga Kherson, ndërsa Kievi  ende shprehet  se po punon për të çminuar qytetin strategjik jugor, për të regjistruar krimet ruse dhe për të rivendosur pushtetin në të gjithë rajonin.

Kherson ishte një nga katër rajonet në Ukrainë që Presidenti rus Vladimir Putin pretendoi se e  aneksoi  në shtator përmes referendumit.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy tha se forcat ukrainase kanë vendosur kontrollin në më shumë se 60 vendbanime në rajonin e çliruar.

- Advertisement -

Presidenti  shprehu  falënderimet e tij për trupat që ndihmuan në rimarrjen e qytetit  pas tërheqjes së Rusisë.

Televizioni shtetëror rus transmetoi pamje që tregonin se banorët e Nova Kakhovka në rajonin Kherson fshiheshin në strehimore gjatë bombardimeve.

Sipas raportimeve  qendra e qytetit u bombardua  kur rreth 200 civilë, përfshirë 30 fëmijë, po hipnin në autobusë për t’u evakuuar. Fatmirësisht nuk ka të dhëna për viktima.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHBA i mbyll dyert Kurtit, eksperti: Vetëvendosja ka nisur fushatën zgjedhore

Eksperti Drizan Shala tha në një intervistë për Euronews Albania se qëndrimi i Kurtit ndaj ndërkombëtare ka bërë që Kosova të konsiderohet jo si...

“Ricchi e Poveri” koncert në Vlorë

"Ricchi e Poveri", grupi i famshëm i muzikës italiane të viteve ‘80 do të performojnë në Vlore. Hitet e njohura të grupit italian do...

E dashura që tradhtoi agjentin e FBI

Ish-e dashura e ish-zyrtarit të lartë të FBI, Charles McGonigal, Allison Guerriero, është ajo që ka ngritur në këmbë FBI dhe ka bërë që...

TË FUNDIT

SHBA i mbyll dyert Kurtit, eksperti: Vetëvendosja ka nisur fushatën zgjedhore

Eksperti Drizan Shala tha në një intervistë për Euronews Albania se qëndrimi i Kurtit ndaj ndërkombëtare ka bërë që Kosova të konsiderohet jo si...

“Ricchi e Poveri” koncert në Vlorë

"Ricchi e Poveri", grupi i famshëm i muzikës italiane të viteve ‘80 do të performojnë në Vlore. Hitet e njohura të grupit italian do...

E dashura që tradhtoi agjentin e FBI

Ish-e dashura e ish-zyrtarit të lartë të FBI, Charles McGonigal, Allison Guerriero, është ajo që ka ngritur në këmbë FBI dhe ka bërë që...

Mbi 50 të vdekur në dy aksidente në Pakistan

Më shumë se 50 persona kanë humbur jetën të dielën në dy aksidente të ndara në Pakistan. Të paktën 41 persona humbën jetën kur një...

SHBA-BE kërcënojnë Kurtin: O paqe e përhershme, o kthim pas për Kosovën

Albanian Post ka siguruar një dokument disafaqësh që shpjegon me një gjuhë tejet të drejtpërdrejtë, ndarë në sektorë dhe pika konkrete, se çfarë saktësisht...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×