English

Kriza në Lindjen e Mesme, Blinken mbërrin në Egjipt

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka mbërritur në Kajro, ku do të takohet me presidentin egjiptian Abdel Fattah El-Sisi. Vizita vjen një ditë pasi Blinken filloi turin e tij të fundit në Lindjen e Mesme duke u takuar me princin e kurorës saudit në Riad.

- Advertisement -

Blinken dhe princi i kurorës Mohammed bin Salman diskutuan “koordinimin rajonal për të arritur përfundimin e krizës në Gaza”, sipas zëdhënësit të Departamentit të Shtetit, Mattheë Miller.

Ata folën gjithashtu për “nevojën urgjente për të reduktuar tensionet rajonale”, tha Miller, duke iu referuar një rritjeje të sulmeve në të gjithë rajonin që ka shkaktuar kundërsulme nga Shtetet e Bashkuara dhe partnerët e saj.

Bisedimet vijnë pasi ushtria amerikane konfirmon se ka goditur anijet sipërfaqësore pa ekuipazh me eksplozivë (USV) të operuara nga rebelët Houthi në Jemen.

Ky është udhëtimi i pestë i Blinken në rajon që nga sulmet e 7 tetorit nga Hamasi, ndërsa më vonë pritet të vizitojë Izraelin si dhe Katarin.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×