Kriza/ Pakistani arrin një marrëveshje financimi prej 3 mld dollarësh me FMN

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pakistani i goditur nga kriza ka arritur një marrëveshje me Fondin Monetar Ndërkombëtar (FMN) mbi 3 miliardë dollarë (2.4 miliardë £) financim.

Marrëveshja, e cila ende duhet të miratohet nga bordi i huadhënësit global, vjen pas një vonese tetë-mujore.

Kombi i Azisë Jugore po përballet me krizën e tij më të keqe ekonomike që nga pavarësia nga Britania, në vitin 1947.

- Advertisement -

Për të ndihmuar sigurimin e marrëveshjes, banka qendrore e Pakistanit ngriti të hënën normën e saj kryesore të interesit në një nivel rekord prej 22%.

Ekonomia e Pakistanit, e cila tashmë ishte duke luftuar pas viteve të keqmenaxhimit financiar, është shtyrë në prag nga një krizë globale energjetike dhe përmbytjet shkatërruese që goditën vendin vitin e kaluar.

“Ekonomia është përballur me disa goditje të jashtme si përmbytjet katastrofike në vitin 2022, që ndikuan në jetët e miliona pakistanezëve, dhe një rritje ndërkombëtare të çmimeve të mallrave në vazhdën e luftës së Rusisë në Ukrainë”, tha Nathan Porter, shefi i misionit të FMN-së për Pakistanin.

“Si rezultat i këtyre goditjeve si dhe i disa hapave të gabuar të politikës, rritja ekonomike ka ngecur,” shtoi ai.

Ndërkohë bordi pritet të shqyrtojë marrëveshjen në javët në vijim.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Beleri do dënohet me burg”, Arian Çani: S’ka për t’u betuar kurrë

Gazetari Arian Çani tha se ajo që do të ndodhë me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës është politike. Ai u shpreh në një intervistë...

Turqia nis hetimet kundër 19 kompanive farmaceutike

Turqia ka nisur një hetim ndaj 19 kompanive farmaceutike për të përcaktuar nëse ato kanë shkelur ligjin e konkurrencës, thanë autoritetet turke në një...

Arian Çani paralajmëron skenarin: Do ta shihni çfarë do të ndodhë

Gazetari Arjan Çani tha në emisionin Now në Euronews Albania se Edi Rama nuk ka interes të hyjë në BE. Sipas tij, kërkesan ndaj Belerit...

TË FUNDIT

“Beleri do dënohet me burg”, Arian Çani: S’ka për t’u betuar kurrë

Gazetari Arian Çani tha se ajo që do të ndodhë me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës është politike. Ai u shpreh në një intervistë...

Turqia nis hetimet kundër 19 kompanive farmaceutike

Turqia ka nisur një hetim ndaj 19 kompanive farmaceutike për të përcaktuar nëse ato kanë shkelur ligjin e konkurrencës, thanë autoritetet turke në një...

Arian Çani paralajmëron skenarin: Do ta shihni çfarë do të ndodhë

Gazetari Arjan Çani tha në emisionin Now në Euronews Albania se Edi Rama nuk ka interes të hyjë në BE. Sipas tij, kërkesan ndaj Belerit...

Vritet me dy plumba në kokë shqiptari në Greqi (Emri)

Thimi Roland Droboniku alias Thimi Roland Prifti është qëlluar me dy plumba në kokë mbrëmjen e së enjtes në Greqi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur...

Zyrtari i PD: Ku gaboi Greqia me çështjen e Belerit

Kreu i FRPD, Besard Xhaferri tha në “Now me Erla Mëhillin” se në çështjen Beleri ka ndërhyrje politike, pasi betimi i tij duhet të...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×