Kroacia merr në dorëzim aeroplanin e parë luftarak “Rafal”

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sot, Kroacia mori në dorëzim aeroplanin e saj të parë luftarak me shumë qëllime Rafal, në një ceremoni solemne në bazën e Forcave Ajrore Franceze në Mont-de-Marsan dhe ministri i Mbrojtjes Mario Banožić tha se askush në këtë pjesë të Evropës nuk do të ketë një më të fuqishëm. Forca ajrore sesa Kroacia, njoftoi Ministria kroate e Mbrojtjes.

“Dëshiroj të theksoj se modernizimi i Forcave Ajrore Kroate do të sigurojë që askush në këtë pjesë të Evropës nuk do të ketë një forcë ajrore më të fortë, më moderne dhe më të fuqishme”, tha Banožić dhe vlerësoi se ishte një “sukses brezash” dhe meritë e qeverisë kroate, transmeton Hina.

Ai falënderoi kolegët e tij francezë dhe veçanërisht pilotët dhe teknikët kroatë, thuhet në njoftim.

- Advertisement -

Ministri Banožić njoftoi të dielën se gjashtë Rafalet e para do të mbërrijnë në Kroaci në fillim të tremujorit të dytë të vitit 2024, ndërsa të tjerët sipas kontratave. Shefi i kabinetit të Presidentit të Qeverisë Kroate dhe bashkëkryetari i Komisionit Ndërdepartamental përgjegjës për prokurimin e avionëve luftarak shumëfunksional, Zvonimir Frka-Petešić, tha se ishte i kënaqur që qeveria kroate ” zgjodhi avionët më të mirë , teknologji franceze apo europiane”.

“Mundësia e projeksionit të fuqisë që marrim me Rafale do të ndryshojë thellësisht pozicionimin strategjik të Kroacisë në hartën gjeopolitike dhe ushtarake të Evropës. Kjo do të na mundësojë të japim një kontribut shtesë në forcimin e sigurisë në pjesën tonë të Evropës, ku epërsia ajrore e Rafale do të jetë e pashembullt”, tha Frka-Petesic.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Korrupsioni/ Spaho: Nëse denoncon, qytetari përballet me një strukturë të korruptuar

Eksperti i Ekonomisë, Mateo Spaho, është shprehur se qytetari që shkon për të marrë një shërbim dhe detyrohet të japë ryshfet, nuk është aq...

Vrasja e Liridonës me porosi të partnerit, flet për herë të parë ambasadori suedez

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund, ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt me porosi të bashkëshortit të saj, Naim Murselit. Sipas mediave...

BE-ja jep dritën e gjelbër për t’i ndarë Hungarisë rreth 1 miliard euro

Ministrat e Financave të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, janë pajtuar për t’i ndarë 920 milionë euro për Hungarinë, në kuadër të fondeve për...

TË FUNDIT

Korrupsioni/ Spaho: Nëse denoncon, qytetari përballet me një strukturë të korruptuar

Eksperti i Ekonomisë, Mateo Spaho, është shprehur se qytetari që shkon për të marrë një shërbim dhe detyrohet të japë ryshfet, nuk është aq...

Vrasja e Liridonës me porosi të partnerit, flet për herë të parë ambasadori suedez

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund, ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt me porosi të bashkëshortit të saj, Naim Murselit. Sipas mediave...

BE-ja jep dritën e gjelbër për t’i ndarë Hungarisë rreth 1 miliard euro

Ministrat e Financave të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, janë pajtuar për t’i ndarë 920 milionë euro për Hungarinë, në kuadër të fondeve për...

“I korruptuari perceptohet si i zoti”, Qiraxhi: Ndikon klima e pandëshkueshmërisë

Aktivisti Mirgen Qiraxhi është shprehur se në Shqipëri i korruptuari perceptohet si një njeri i aftë dhe i zoti dhe i pakorruptuari perceptohet si...

SPAK lëshon 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit ka lëshuar 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×