Kroacia “godet” Serbinë në OKB, bën thirrje për njohjen e Kosovës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kroacia bëri thirrje për njohjen e Kosovës si anëtar i barabartë i bashkësisë ndërkombëtare para Kombeve të Bashkuara.

Presidenti i Kroacisë Zoran Milanoviç në fjalën e tij në Asamblenë e Kombeve të Bashkuara, shprehu shqetësimin për ngjarjet e fundit në marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, si dhe bëri thirrje për de-përshkallëzimin e tensioneve

“Kroacia vazhdon t’i kushtojë rëndësi të madhe fqinjësisë së saj të afërt në Evropën Juglindore.

- Advertisement -

Çështjet e së kaluarës dhe trashëgimia e luftës, si zgjidhja e rasteve të mbetura të personave të zhdukur dhe angazhimi në bashkëpunim kuptimplotë në trajtimin e krimeve të luftës pa diskriminim dhe në përputhje me standardet ndërkombëtare, aksesi në arkiva, si dhe çështje të tjera të pazgjidhura dhe shumë të ndjeshme duhet të trajtohen plotësisht.

Ne mbështesim në mënyrë aktive perspektivën evropiane të fqinjit tonë të ngushtë Bosnje-Hercegovinë dhe e kemi mirëpritur ngrohtësisht vendimin e fundit të BE-së për dhënien e statusit të vendit kandidat në BE për B-H.

Ne vazhdojmë të mbrojmë reformat zgjedhore që do të siguronin përfaqësim legjitim të të gjithë popujve përbërës, në veçanti të boshnjakëve, kroatëve dhe serbëve, në të gjitha nivelet e qeverisë, gjë që sipas mendimit tonë është thelbësore për stabilitetin dhe prosperitetin e ardhshëm të vendit.

Jemi shumë të shqetësuar për zhvillimet e fundit në marrëdhëniet Kosovë-Serbi dhe dëshirojmë të inkurajojmë masat për uljen e tensioneve. Në mënyrë të ngjashme, këto dy vende duhet të përqendrohen në normalizimin e marrëdhënieve dhe të përmbushin angazhimet e tyre dhe të fillojnë të zbatojnë atë që është rënë dakord këtë vit në Bruksel dhe Ohër. Ne vazhdojmë të mbrojmë njohjen universale të Republikës së Kosovës dhe të drejtën e saj për ekzistencë si anëtare e barabartë e bashkësisë së kombeve.

Është në interesin tonë të promovojmë stabilitetin dhe zhvillimin e mëtejshëm të këtij rajoni, si dhe procesin e integrimit evropian, i cili besojmë se mbetet vendimtar për prosperitetin e ardhshëm të fqinjëve tanë dhe që shpresojmë se do të përshpejtohet në vitet e ardhshme”, tha presidenti kroat në fjalën e tij.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“PS kërkon autorsinë e Reformës”- Kikia: Arsyeja pse Rama riktheu Fatmir Xhafajn

Analisti Mentor Kikia është shprehur se rikthimi i Fatmir Xhafajt në vëmendje të publikut nga PS, është bërë me qëllim që kjo forcë politike...

60 ditë dënim për opozitën? Deputetja e PS: S’do i vënë më zjarrin Parlamentit

Deputetja e Partisë Socialiste, Pranvera Resulaj tha në “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, se vendimi për të përjashtuar me 60 ditë deputetët...

Protestat e opozitës, Lela: Nuk i është vënë zjarri Kuvendit, është një shkëndijë

Drejtori i Komunikimit në PD, Alfred Lela është përplasur me deputeten socialiste Pranvera Resulaj lidhur me aksionin opozitar. I ftuar në Now me Erla Mëhillin...

TË FUNDIT

“PS kërkon autorsinë e Reformës”- Kikia: Arsyeja pse Rama riktheu Fatmir Xhafajn

Analisti Mentor Kikia është shprehur se rikthimi i Fatmir Xhafajt në vëmendje të publikut nga PS, është bërë me qëllim që kjo forcë politike...

60 ditë dënim për opozitën? Deputetja e PS: S’do i vënë më zjarrin Parlamentit

Deputetja e Partisë Socialiste, Pranvera Resulaj tha në “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, se vendimi për të përjashtuar me 60 ditë deputetët...

Protestat e opozitës, Lela: Nuk i është vënë zjarri Kuvendit, është një shkëndijë

Drejtori i Komunikimit në PD, Alfred Lela është përplasur me deputeten socialiste Pranvera Resulaj lidhur me aksionin opozitar. I ftuar në Now me Erla Mëhillin...

Arian Çani zbulon skenarin: Rama po bën atë që duhet, do të “rrokullisej” nëse…

Gazetari Arian Çani tha në “Now me Erla Mëhillin”, se në situatën ku ndodhet kuvendi kryeministri Rama nuk mund të tërhiqet. Ai tha se në...

“Berisha ‘non grata’ i bie Ramës me flamurin e SHBA”-Çani: Doktori të takojë Putinin

Gazetari dhe moderatori Arian Çani është shprehur se nuk bën sens që ish-kryeministri Sali Berisha, i cili është shpallur “non grata” nga SHBA dhe...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×