Frika se Asocacioni çon në Republikë Sërpska, Hovenier: SHBA nuk e lejon të ndodhë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka deklaruar këtë të mërkurë se Kosova duhet të avancojë me krijimin e Asocacionit të komunave me shumicë serbe.

Në një intervistë për Evropën e Lirë, Hovenier apeloi që si Serbia dhe Kosova të zbatojnë detyrimet e dialogut dhe të bashkëpunojnë me ndërmjetësuesit e Bashkimit Evropian.

“Nuk e di se si Shtetet e Bashkuara mund ta ndryshojnë mbështetjen e tyre për Kosovën në lidhje me përkushtimin tonë ndaj popullit të Kosovës dhe idesë së Kosovës si një shtet sovran, i pavarur, demokratik multietnik…

- Advertisement -

Ne shpenzojmë kaq shumë kohë dhe përpjekje për të avancuar këtë vizion që Kosova të jetë ajo që është, një shtet me madhësi të vogël ose të mesme i Ballkanit Perëndimor që është plotësisht i integruar në strukturat evropiane dhe euroatlantike.

Vizioni ynë për një Evropë ‘të plotë, të lirë, dhe në paqe’ nuk mund të realizohet pa qenë pjesë e kësaj edhe Kosova. Dhe për këtë arsye ne kemi bërë kaq shumë përpjekje. Kështu e shohim ne”, tha ambasadori amerikan.

I pyetur mbi rrezikun e krijimit të një Republika Sërpska përmes Asocacionit dhe se cilat janë garancitë qëkjo mos të ndodhë, ai tha: “Besoj se duhet të ketë një lloj besimi te SHBA-të dhe zotimet që ne kemi bërë se nuk do ta lejojmë që kjo të ndodhë”.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

‘Rrëzohet’ armëpushimi në Gaza, SHBA vendos veton në Këshillin e Sigurimit

Shtetet e Bashkuara vendosën të premten veton ndaj një rezolute të Kombeve të Bashkuara, të mbështetur nga shumica dërrmuese e anëtarëve të Këshillit të...

Zhduket pa asnjë gjurmë adoleshentja, e ëma denoncon në polici

Një vajzë e moshës 17-vjeçare është raportuar e humbur në qytetin e Vushtrisë në Kosovë. E ëma e adoleshentes ka bërë kallëzimin pranë organeve...

Krahasoi Izraelin me Gjermaninë naziste, arrestohet një protestues në Londër

Një burrë u arrestua sot në një protestë pro-palestineze në Londër, i dyshuar për shkelje të rendit dhe qetësisë publike mbi baza racore, njoftoi...

TË FUNDIT

‘Rrëzohet’ armëpushimi në Gaza, SHBA vendos veton në Këshillin e Sigurimit

Shtetet e Bashkuara vendosën të premten veton ndaj një rezolute të Kombeve të Bashkuara, të mbështetur nga shumica dërrmuese e anëtarëve të Këshillit të...

Zhduket pa asnjë gjurmë adoleshentja, e ëma denoncon në polici

Një vajzë e moshës 17-vjeçare është raportuar e humbur në qytetin e Vushtrisë në Kosovë. E ëma e adoleshentes ka bërë kallëzimin pranë organeve...

Krahasoi Izraelin me Gjermaninë naziste, arrestohet një protestues në Londër

Një burrë u arrestua sot në një protestë pro-palestineze në Londër, i dyshuar për shkelje të rendit dhe qetësisë publike mbi baza racore, njoftoi...

“Misteri i Liridonës”, eksperti: Shkak mund të jetë një “aferë nderi” e Naimit

Vrasja e Liridona Ademaj vazhdon të mbetet kryefjalë e debatit të dy javëve të fundit, ku vlen të thuhet se shkaku mbetet ende enigmatik....

Erdogan akuzon Perëndimin për “barbarizëm” dhe islamofobi në luftën në Gazë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, përdori një fjalim për të drejtat e njeriut të shtunën për ta akuzuar Perëndimin për “barbarizëm” në qëndrimet...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×