Kryeministri britanik në Tiranë, Rama: I keqardhur për situatën në Britani

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri Edi Rama ka zbardhur detaje të reja nga telefonata me homologun e tij britanik Rishi Sunak lidhur me çështjen e emigrantëve ilegalë.

Ai tha se nuk ka asnjë plan konkret për dëbimin e shqiptarëve që kanë kaluarilegalisht kufirin drejt Britanisë së Madhe, por i ka kërkuar kryeministrit britanik të luftojnë në kohë me efikasitet trafikun e qenieve njerëzore.

“Nuk është folur për asgjë të re, thjesht për të bashkuar forcat më shumë për t’u organizuar më mirë dhe unë kam përsëritur të gjitha gjërat që ua kam përsëritur paraardhësve të tij, se si sipas nesh bëhet një luftë efikase kundër rrjeteve të trafikut. Të shikojmë nëse pala britanike do të jetë më aktive këtë herë, e jo vetëm kur ka ngjarje televizive”- tha Rama.

- Advertisement -

Rama tha se së shpejti kryeministri i Britanisë mund të vizitojë Shqipërinë në kuadër të marrëdhënieve bilaterale mes dy vendeve. Diskutim i cili ishte bërë pjesë e bisedës së tyre telefonike.

“Së shpejti do të kemi dhe një këmbim vizitash. Nuk ka ndodhur asnjëherë që një kryeministër britanik të vijë në Shqipëri.”- theksoi Rama.

Dy ditë më parë mediat britanike shkruanin se telefonata mes dy kryeministrave nënkuptonte një marrëveshje të mundshme për dëbimin e shqiptarëve nga Britania e Madhe, por një gjë e tillë nuk u konfirmua nga kryeministri Rama.

LEXONI GJITHASHTU: 

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Berisha: Rama korruptoi McGonigal-in, donte të qeveriste pa opozitë

"Ai që në vitin 2017, Edi Rama pasi futi në xhep mandatin e dytë, u tha shqiptarëve se tani do u tregoj unë se...

Norvegjia do të blejë 54 tanke “Leopard” nga Gjermania

Norvegjia do të blejë 54 tanke të reja" Leopard 2" të prodhimit gjerman për ushtrinë e saj dhe do të ketë një opsion për...

Cristiano Ronaldo ‘thyen mallkimin’, shënon golin e parë në ligën saudite

Kristiano Ronaldo ka 'thyer mallkimin e tij' në futbollin e Arabisë Saudite, pasi ka gjetur golin e parë në ndeshje zyrtare me fanelën e...

TË FUNDIT

Berisha: Rama korruptoi McGonigal-in, donte të qeveriste pa opozitë

"Ai që në vitin 2017, Edi Rama pasi futi në xhep mandatin e dytë, u tha shqiptarëve se tani do u tregoj unë se...

Norvegjia do të blejë 54 tanke “Leopard” nga Gjermania

Norvegjia do të blejë 54 tanke të reja" Leopard 2" të prodhimit gjerman për ushtrinë e saj dhe do të ketë një opsion për...

Cristiano Ronaldo ‘thyen mallkimin’, shënon golin e parë në ligën saudite

Kristiano Ronaldo ka 'thyer mallkimin e tij' në futbollin e Arabisë Saudite, pasi ka gjetur golin e parë në ndeshje zyrtare me fanelën e...

OBSH: 1 në 6 vdekje nga kanceri | I gjirit më i përhapuri, i mushkërive më fatali

1 në 6 vdekje në mbarë botën kanë shkaktarë sëmundjet tumorale. Organizata botërore e shëndetësisë bën me dije se kanceri më i përhapur mbetet...

‘6 kushtet për Asociacionin’, Vuçiç: Kurti po tallet më shumë me ndërkombëtarët

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se gjashtë kërkesat e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti për formimin e Asocicacionit, është më tepër një tallje...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×