Vrasja e 35-vjeçares, Malaj: Shoqëria rol të jashtëzakonshëm, qeveria të bëj detyrën

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pedgogia Nora Malaj, ka komentuar ngjarjen tragjike të ndodhur disa ditë më parë në Kosovë, ku 35-vjeçarja Hamide Magashi, u vra nga ish-bashkëshorti Sokol Halili .

Në një intervistë për Euronews Albania, ajo tha se në problemet me të cilat përballet shoqëria janë re elementë që ndikojnë siç janë shteti, shoqëria dhe institucionet e pushtetit lokal.

Përsa i përket Halilit ajo theksoi se ka qenë një person me problematika.

- Advertisement -

“Problemi është shumë kompleks, ka të bëjë me parandalimin, ka të bëjë me reflektimin dhe me momentin kur nuk realizohet asnjë nga mekanizmat me situatën tragjike që ne përballemi dhe bëjmë analizën. Shohim se ai ka qenë një person që ka mbartur problematika në mirë menaxhimi dhe në ndërtimin e familjes.

Organizmat që merren për të menaxhuar situatën nuk kanë të bëjnë vetëm me shkallën e gjykimit të Gjykatës apo të Prokurorisë kur ajo nxjerr urdhrin e mbrojtjes që është momenti final i saj, por ka të bëjë së pari me rastet e ndërmjetësimit, kur kemi të bëjmë me këtë gravitet të raporteve brenda familjeve. Janë shumë hallka brenda familjeve.

Marrëdhënia nuk është bardh e zi është një marrëdhënie me një sërë problematikash, psiko-sociale emocionale. Këtu janë tre elementë që ndikojnë, shteti, shoqëria dhe institucionet e pushtetit lokal. Kjo bën të kuptosh që asnjë hallkë nuk ka funksionuar”- tha ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

KQZ në vështirësi? Celibashi: Paguajmë mirë, por nuk po gjejmë dot operatorë sepse..

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi për “Barometri” në Euronews Albania se pagesat për operatorët janë të mira, por sërish ka mungesa. “Për rekrutimin...

Kreu i KQZ tregon sa para i dha qeveria për implementimin elektronik

"Na janë vënë në dispozicion 850 mln lekë për të implementuar projektin pilot të numërimit elektronik, ne kemi kërkuar më shumë, por kaq na...

Manjani: Partitë, zero interes për informimin e qytetarëve për Këshillat Bashkiakë

Juristi Ylli Manjani tha për “Barometri” në Euronews Albania se partitë nuk kanë interes për të informuar qytetarët për Këshillat Bashkiakë. Sipas tij deri në...

TË FUNDIT

KQZ në vështirësi? Celibashi: Paguajmë mirë, por nuk po gjejmë dot operatorë sepse..

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi për “Barometri” në Euronews Albania se pagesat për operatorët janë të mira, por sërish ka mungesa. “Për rekrutimin...

Kreu i KQZ tregon sa para i dha qeveria për implementimin elektronik

"Na janë vënë në dispozicion 850 mln lekë për të implementuar projektin pilot të numërimit elektronik, ne kemi kërkuar më shumë, por kaq na...

Manjani: Partitë, zero interes për informimin e qytetarëve për Këshillat Bashkiakë

Juristi Ylli Manjani tha për “Barometri” në Euronews Albania se partitë nuk kanë interes për të informuar qytetarët për Këshillat Bashkiakë. Sipas tij deri në...

“14 maji”, Celibashi: Fleta e votimit do jetë më e thjeshtë se në zgjedhjet e 2019-s

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi se fleta e votimit për  zgjedhjet lokale të 14 majit, do të jetë më e thjeshtë se...

EMRAT| Policia heq kamerat e vendosura nga 2 kriminelët në Devoll

Në fshatin Baban dhe në qytetin e Bilishtit policia ka sekuestruar kamera që u përkisnin dy shtetasve me precedentë penalë. Nga kontrolli i komisariatit të...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×