English

Kryeministri i Gjeorgjisë akuzon zyrtarin e SHBA për mbështetje të revolucionarëve 

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri i Gjeorgjisë Irakli Kobakhidze akuzoi ish-ambasadoren e SHBA-së në Tbilisi, Kelly Degnan, për mbështetjen e proceseve revolucionare në vend midis 2020 dhe 2023.

- Advertisement -

Këtë ai e tha gjatë një bisede telefonike me këshilltarin e Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Scholey.

“Unë fola me Derek Scholl dhe shpreha zhgënjimin tim të sinqertë për dy tentativat për revolucione midis 2020 dhe 2023, të mbështetura nga ish-ambasadori amerikan, si dhe përpjekjet e bëra përmes organizatave joqeveritare të financuara nga burime të jashtme”, shkroi Kobahidze në platformë. “X”.

Gjithashtu, ai tha se “deklaratat e rreme të zyrtarëve të Departamentit Amerikan të Shtetit për ligjin për transparencën dhe tubimet në rrugë” ngjajnë me deklaratat e ngjashme të bëra nga Degnan nga viti 2020 deri në vitin 2023, transmeton “TASS”.

Sipas Kobahidze, veprimet e Deganit kishin për qëllim nxitjen e dhunës nga grupet e interesit të financuara nga grupe të huaja që kërkonin të mbështesnin proceset revolucionare.

Kryeministri gjeorgjian gjithashtu i vuri në dukje Shole se nevojitet një përpjekje e veçantë për të rifilluar marrëdhëniet midis dy vendeve, gjë që është “e pamundur pa një qasje të drejtë dhe të ndershme”.

Ministria e Punëve të Jashtme të Gjeorgjisë konfirmoi të enjten se Kobakhidze refuzoi të vizitonte Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pasi pala amerikane vendosi një kusht për të pezulluar debatin në parlament për projektligjin “Për transparencën e ndikimit të huaj”.

Parlamenti gjeorgjian miratoi të mërkurën në lexim të dytë projektligjin “Për transparencën e ndikimit të huaj”, i cili u kundërshtua nga presidentja Salome Zourabichvili, opozita dhe diplomatët perëndimorë, të cilët e shohin atë si një pengesë për integrimin e Gjeorgjisë në Bashkimin Europian.

Udhëheqësit e partisë në pushtet Ëndrra Gjeorgjiane pohojnë se ligji është i nevojshëm për të bërë transparent financimin perëndimor të disa organizatave joqeveritare, sepse, thonë ata, në disa raste, paratë perëndimore përdoren për të planifikuar revolucione në vend.

Më parë, Kobakhidze foli vazhdimisht për dy përpjekje për të organizuar revolucione në Gjeorgji përmes organizatave joqeveritare të financuara nga grupe të huaja.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?