English

Kryeministri i Haitit jep dorëheqjen, këshilli betohet të udhëheqë tranzicionin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri i Haitit Ariel Henry njoftoi dorëheqjen e tij të enjten, duke ia kaluar pushtetin një këshilli kalimtar që do të kërkojë të marrë kontrollin e kombit të shkatërruar nga dhuna.

- Advertisement -

Henri shkroi në letrën e tij të dorëheqjes të datës së mërkurës se, “duke pasur parasysh gjendjen aktuale të punëve”, ishte koha e duhur që ai të jepte dorëheqjen. “Ne i kemi shërbyer kombit në kohë të vështira. Falënderoj të gjithë ata që patën guximin të përballonin sfida të tilla me mua”, tha ai.

Haiti është pushtuar nga kaosi dhe dhuna e bandave javët e fundit, me grupe kriminale që sulmojnë  strukturat qeveritare dhe rendin shoqëror në prag të kolapsit.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?