English

Kryeministri i Skocisë jep dorëheqjen

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri skocez njoftoi se po jep dorëheqjen pasi nuk arriti të grumbullojë mjaftueshëm mbështetje për t’i mbijetuar një votëbesimi.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, i rrethuar nga gruaja e tij Nadia, z. Yousaf pranoi se ai kishte ‘nënvlerësuar’ kundërshtarët.

‘Unë nuk jam i gatshëm të tregtoj vlerat e mia… thjesht për të ruajtur pushtetin’, tha ai.

Ai tha se qeveria duhej të drejtohej nga dikush që mund të bashkonte deputetët, megjithëse ai do të qëndronte si udhëheqës i përkohshëm për të siguruar vazhdimësinë.

Yousaf e kaloi fundjavën duke tërhequr furishëm deputetët, por arriti në përfundimin se nuk kishte asnjë mënyrë për t’ia dalë.

Aleatët këmbëngulën se lideri i SNP-së nuk do të ‘bënte një marrëveshje me djallin’ duke rënë dakord për kushtet me Alex Salmond, Partia Alba e të cilit potencialisht mban ekuilibrin në Holyrood.

Humbja do të kishte rrezikuar të shkaktonte zgjedhje të parakohshme në Skoci, me separatistët që kishin frikë nga humbje të mëdha për laburistët.

Është një rënie tronditëse për z. Yousaf, i cili mori detyrën nga Nicola Sturgeon vetëm një vit më parë.

Pasi ai hoqi përfundimisht të Gjelbrit nga marrëveshja e koalicionit Bute House dhe i poshtëroi publikisht, ata u zotuan të mbështesin një mocion mosbesimi të paraqitur nga konservatorët.

Pritej të shkonte në votim më vonë këtë javë. Vëmendja tani kthehet tek kush do të pasojë z. Yousaf, me shenjat që ish-zëvendësministri i parë John Sëinney mund të marrë detyrën si kujdestar. Ai pranoi më herët se do të ishte një ditë ‘e vështirë’.

Ish-kandidatja për lidershipin, Kate Forbes dhe ministrja Jenny Gilruth janë gjithashtu të mbrojtura.

Aleati i veteranit Sturgeon, John Swinney, thuhet se iu drejtua figurave të larta partiake për t’u bërë Ministër i Parë i përkohshëm.

Gjatë fundjavës z. Yousaf eksploroi opsione për të bindur një nga partitë opozitare MSP të votonte për të shpëtuar qeverinë e tij.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×