Skocia zgjedh kryeministrin e parë mysliman

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri i ri i Skocisë është zgjedhur Humza Yousaf,  i cili shkruan historinë pasi është myslimani i parë që mban postin më të lartë në vend.

Në ditën e tij të parë në zyrë, Yousaf me origjinë nga Pakistani ndau një foto duke udhëhequr familjen e tij në falje.

Fotoja, e cila u bë virale në mediat sociale, u prit nga njerëzit në mbarë botën dhe theksoi përparimin dhe gjithëpërfshirjen e peizazhit politik të Skocisë.

- Advertisement -

Një anëtar i Partisë Kombëtare Skoceze Jousaf u dallua për angazhimin e tij ndaj drejtësisë sociale, ndryshimeve klimatike, promovimit të barazisë dhe diversitetit.

Ai ka lindur në Skoci, ndërsa prindërit e tij ishin emigrantë që vinin nga Pakistani. 37-vjeçari i cili ka studiuar për shkenca politike ka qene bashkëpunëtor i ish kryeministres e cila u largua nga detyra.

Në Mbretërinë e Bashkuar Jousaf është surpriza e tretë në fushën e politikës për sa i përket prejardhjes, pasi kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak është me origjine nga India, lindur nga dy prindër emigrantë, e po ashtu edhe kryebashkiaku i Londrës Sadik Khan i cili po ashtu është me origjinë nga Pakistani.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë doli nga shinat dhe u...

Rikthehet për të 3-tin vit festivali operistik i tenorit me famë botërore Rame Lahaj

“RLIOF” quhet festivali i cili mban këtë vit edicionin e tij të tretë. Tenori me famë botërore Rame Lahaj do të rikthehet jo vetëm me...

Arrestimi i Sekretares së Përgjithshme të MSH, vjen reagimi i Ramës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me arrestimin në flagrancë të Sekretares së Përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro. Në turin e falenderimeve...

TË FUNDIT

Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë doli nga shinat dhe u...

Rikthehet për të 3-tin vit festivali operistik i tenorit me famë botërore Rame Lahaj

“RLIOF” quhet festivali i cili mban këtë vit edicionin e tij të tretë. Tenori me famë botërore Rame Lahaj do të rikthehet jo vetëm me...

Arrestimi i Sekretares së Përgjithshme të MSH, vjen reagimi i Ramës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me arrestimin në flagrancë të Sekretares së Përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro. Në turin e falenderimeve...

Pas Sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH

Pas sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH. Mësohet se është arrestuar Laura Sheto. Ditën e sotme është arrestuar dhe sekretarja e...

“Ankohej e vajtonte”, Osmani flet pas takimit me Vuçiç: Nuk ishte takim negociues

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka folur pas takimit me Aleksandër Vuçiç në praninë e presidentit francez, Emmanuel Macron dhe kancelarit Olaf Scholz, në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×