English

Kryevepra britanike e vjedhur nga mafiozët në 1969, i kthehet familjes origjinale

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një pikturë britanike e shekullit të 18-të, e vjedhur nga mafiozët e Nju Xhersit në vitin 1969, i është kthyer më shumë se gjysmë shekulli më vonë familjes që e bleu atë për 7,500 dollarë gjatë Depresionit të Madh.

- Advertisement -

Piktura e John Opie e titulluar “The Schoolmistress” është piktura motër e një vepre të ngjashme, e vendosur në galerinë e artit Tate Britain në Londër.

FBI beson se piktura u vodh me ndihmën e Anthony Imperiale, një ish-deputet i Nju Xhersit, kaloi mes anëtarëve të krimit të organizuar dhe përfundimisht përfundoi në St. George, Utah. Në vitin 1989, një burrë nga Utah bleu një shtëpi në Florida nga Joseph Covello Sr., një mafioz i dënuar i lidhur me familjen Gambino dhe piktura ishte pjesë e shitjes.

Kur blerësi vdiq në vitin 2020, një firmë kontabiliteti zbuloi copën e mundshme të vjedhur ndërsa vlerësonte pronën e tij.  FBI mori kujdestarinë e pikturës, që daton në 1784, dhe ia ktheu atë më 11 janar Dr. Francis Wood, 96 vjeç, djalit të pronarit fillestar.

John Opie, i cili erdhi nga rajoni i Cornwall-it, ishte një nga piktorët historikë dhe portret më të rëndësishëm britanikë në kohën e tij, thotë Lucinda Lax, kuratore e pikturave në Qendrën Yale për Artin Britanik në New Haven, Connecticut.

Pikturat e tij janë shitur në shtëpitë kryesore të ankandeve si Sotheby’s dhe Christie’s , duke përfshirë një të blerë në vitin 2007 për gati 1 milion dollarë .

““The Schoolmistress” është një pikturë kaq bindëse,” tha Lax. “Është një temë e nxjerrë nga jeta e përditshme dhe ai e pikturon atë në një mënyrë shumë të drejtpërdrejtë, të drejtpërdrejtë. Ai nuk po e lartëson atë artificialisht.”

Djali i Francis Wood, Tom, kujtoi pas kthimit të pikturës, se si ajo ishte varur për dekada në dhomën e ngrënies së gjyshit të tij, ku u shfaq gjatë darkave të së dielës dhe mbledhjeve të tjera familjare deri në zhdukjen e papritur të saj.

Francis Wood bleu një tjetër pikturë më të vogël të Opie rreth 25 vjet më parë si mbajtëse për pjesën e humbur dhe ishte “thjesht i emocionuar” për të rikthyer pjesën e vjedhur, tha Tom Wood. Tani është duke u pastruar dhe vlerësuar, por mbetet në gjendje të mirë me vetëm disa pika boje që mungojnë nga pjesa.

FBI raporton se piktura ishte vjedhur nga shtëpia e Earl Wood në korrik 1969 nga tre individë që vepronin nën drejtimin e ish-senatorit të ndjerë të shtetit të Nju Xhersit, Anthony Imperiale.

Imperiale, i cili vdiq në 1999, fitoi vëmendjen kombëtare për mbrojtjen e një qëndrimi të ashpër ndaj krimit dhe organizimin e patrullave qytetare gjatë trazirave të vitit 1967 në Newark për të mbajtur protestuesit me ngjyrë jashtë lagjeve italiane.

Vjedhja e tentuar fillimisht kishte në shënjestër një koleksion monedhash, por një alarm hajduti e pengoi përpjekjen. Imperiale, i shoqëruar nga policia lokale, mbërriti në vendngjarje dhe kujdestari i shtëpisë i tha ligjvënësve se piktura Opie në shtëpi ishte “e paçmuar”.

Më vonë atë muaj, hajdutët u kthyen në shtëpi dhe vodhën me sukses pikturën.

Një nga hajdutët, Gerald Festa, rrëfeu më vonë gjatë një gjyqi të vitit 1975, duke implikuar Imperiale si organizatorin. Ai tha se hajdutët kishin vizituar Imperiale përpara vjedhjes dhe iu tha se ku ta gjenin pikturën në shtëpinë e Wood. Ai gjithashtu dëshmoi se Imperiale kishte pikturën.

Por pretendimeve kundër ligjvënësit të shtetit u mungonin provat dhe ai nuk u akuzua kurrë.  Asnjë akuzë nuk është ngritur nga FBI që nga rikuperimi i pikturës, sepse të gjithë ata që besohet se kanë qenë të përfshirë janë të vdekur.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?