Kryevepra ruse në ‘La Scala’ ngjall polemika në Itali, Opera mbron vendimin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shtëpia italiane e operës, “La Scala”, mbrojti vendimin e saj për të inskenuar operën ruse “Boris Godunov” për hapjen e sezonit të ri të shfaqjeve.

Institucioni kulturor me seli në Milano refuzoi protestat e zyrtarëve ukrainas në Itali, që insistonin se promovimi i kulturës ruse gjatë pushtimit të Ukrainës po dërgonte mesazhin e gabuar.

“Është një vendim që e kemi marrë 3 vjet më parë. Është e pamundur të anulojmë një projekt të tillë. Përse duhet ta bëjmë këtë? Me “Boris Godunov” ne nuk po bëjmë propagandë për Putin. Ne duhet të shohim diferencën mes situatës aktuale politike dhe Rusisë. Kjo është një kryevepër në historinë e artit”, tha Dominique Meyer, menaxher i përgjithshëm i “La Scala”.

- Advertisement -

Drejtuesit e teatrit prestigjioz kujtuan se si “La Scala” ishte i pari institucion kulturor që anuloi bashkëpunimin me dirigjentin rus Vlaery Gergiev, pasi ky i fundit refuzoi të dënonte luftën në Ukrainë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHBA-BE kërcënojnë Kurtin: O paqe e përhershme, o kthim pas për Kosovën

Albanian Post ka siguruar një dokument disafaqësh që shpjegon me një gjuhë tejet të drejtpërdrejtë, ndarë në sektorë dhe pika konkrete, se çfarë saktësisht...

“Serbia njeh së shpejti Kosovën!” Ja kur arrihet marrëveshja përfundimtare

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk e sheh të nevojshëm krijimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe, por është i gatshëm për të...

Vrasja e të riut me ngjyrë nga policia rikthen protestat në SHBA

Një ditë pasi autoritetet e Memfisit publikuan videon që implikon katër oficerë policie në rrahjen brutale të një djali me ngjyrë Tire Nichols, valët e...

TË FUNDIT

SHBA-BE kërcënojnë Kurtin: O paqe e përhershme, o kthim pas për Kosovën

Albanian Post ka siguruar një dokument disafaqësh që shpjegon me një gjuhë tejet të drejtpërdrejtë, ndarë në sektorë dhe pika konkrete, se çfarë saktësisht...

“Serbia njeh së shpejti Kosovën!” Ja kur arrihet marrëveshja përfundimtare

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk e sheh të nevojshëm krijimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe, por është i gatshëm për të...

Vrasja e të riut me ngjyrë nga policia rikthen protestat në SHBA

Një ditë pasi autoritetet e Memfisit publikuan videon që implikon katër oficerë policie në rrahjen brutale të një djali me ngjyrë Tire Nichols, valët e...

Donald Trump nis fushatën, mohon humbjen në 2020: Jam presidenti që mund të fitojë

Njoftimi i Donald Trump se ai do të kandidojë për president të SHBA-së në vitin 2024 nuk ishte vetëm një dëshirë apo një dredhi...

Izrael, protesta kundër ndryshimeve që mund të dobësojnë sistemin gjyqësor

Për të katërtën javë rresht, dhjetëra mijëra izraelitë protestuan në të gjithë vendin kundër qeverisë. Demonstruesit mbanin në duar flamuj dhe brohorisnin "Jo diktaturës" dhe "Duam demokraci". Protesta...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×