Kundër emigracionit të paligjshëm, Serbia, Hungaria e Austria forcojnë kufijtë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Serbia, Hungaria dhe Austria kanë rënë dakord të forcojnë luftën e tyre kundër imigracionit të paligjshëm.

Udhëheqësit e tre vendeve nënshkruan një “memorandum mirëkuptimi”.

Të tria shtetet angazhohen në një sërë masash, duke përfshirë dërgimin e më shumë se 100 forcave, automjete të pajisura me teknologji të fundit vëzhgimi dhe dronë në kufirin me Maqedoninë e Veriut.

- Advertisement -

“Sistemi i azilit i BE-së ka dështuar. Ne kemi ardhur në pikën ku vende individuale të BE-së po kërkojnë forma të reja partneriteti jashtë asaj që është e mundur në BE”, u shpreh kancelari Karl Nehammer gjatë konferencës.

Rruga e Ballkanit Perëndimor përmes Turqisë, Bullgarisë, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë është një rrugë kryesore migratore për në BE dhe shtatorin e kaluar pa një rritje prej 141% në zbulimet.

Kriza e emigrantëve në Evropë po përjeton sërish rritje në disa fronte dhe po shkakton përplaske  midis shteteve të BE-së. Tensionet janë rindezur midis Francës dhe Italisë, e cila është në vijën e parë të frontit për emigrantët që përpiqen të hyjnë në Evropë nga Afrika e Veriut.

Roma refuzon të lejojë zbarkimin e anijeve në portet e saj ndërsa Franca u detyrua të ndërhynte për të lejuar ankorimin e anijes në Toulon.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Deputeti i PD: Po më akuzojnë se dua të çoj partinë te Berisha, por ja e vërteta

Deputeti i Partisë Demokratike Lefter Gështenja tha në emisionin Now në Euronews Albania se PD duhet të ndahet një herë e mirë nga modeli...

Kreshnik Spahiu shpjegon përplasjet në PD: Kanë nisur ethet për…

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se tashmë kanë nisur ethet për të qenë deputet brenda Partisë Demokratike. Ai u shpreh se...

Gaba përplaset me deputetin: S’mund të kërkosh analizë, hanit kokoshka në fushatë

“Nuk mund të kërkojnë analizë ata që deri dje kanë ngrënë kokoshka”. Kjo deklaratë e anëtarit të kryesisë së PD, Gentjan Gaba solli përplasje mes...

TË FUNDIT

Deputeti i PD: Po më akuzojnë se dua të çoj partinë te Berisha, por ja e vërteta

Deputeti i Partisë Demokratike Lefter Gështenja tha në emisionin Now në Euronews Albania se PD duhet të ndahet një herë e mirë nga modeli...

Kreshnik Spahiu shpjegon përplasjet në PD: Kanë nisur ethet për…

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se tashmë kanë nisur ethet për të qenë deputet brenda Partisë Demokratike. Ai u shpreh se...

Gaba përplaset me deputetin: S’mund të kërkosh analizë, hanit kokoshka në fushatë

“Nuk mund të kërkojnë analizë ata që deri dje kanë ngrënë kokoshka”. Kjo deklaratë e anëtarit të kryesisë së PD, Gentjan Gaba solli përplasje mes...

Spahiu ironizon demokratët: Kur fliste Selami ju qeshnit që t’ju shihte kryetari

Juristi Kreshnik Spahiu ka ironizuar demokratët duke iu rikujtuar se kur fliste Eduard Selami, ata qeshnin për t’i rënë në sy kryetarit. “Sot Partia Demokratike...

Deputeti i PD tregon si u “ndezën gjakrat”: Ja sherri pas mbledhjes së kryesisë

Deputeti i PD, Lefter Gështenja tregoi në emisionin Now në Euronews Albania si nisi konflikti gjatë mbledhjes së kryesisë së PD që përfundoi me...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×