Kur do të arrihet marrëveshja Kosovë-Serbi? Flet ish-ambasadori, Gëzim Kasapolli

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-ambadasori i Kosovës në Kroaci, Gëzim Kasapolli deklaroi se marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë duhet të arrihet sa më shpejt, pasi Beogradi e ka humbur fuqinë e aleatit së saj, Rusisë, për shkak të luftës në Ukrainë.

Në emisionin “Balkan Talks” në Euronews Albania, Kasapolli u shpreh se të gjithë aktorët politikë të Kosovë, duhet të insistojnë për një marrëveshje përfundimtare.

“Unë besoj se bashkësia ndërkombëtare tashmë e ka të qartë, ndryshimi i pozicionit të gjeopolitikës, fakti që Serbia ka humbur fuqinë e aleatit të saj, Rusisë tregon që bashkësia ndërkombëtare ka filluar të mendojë dhe të besojë se tashmë është koha më e mirë për një zgjidhje. Dua të trumpetoj për një kujdes të veçantë.

- Advertisement -

Ne, në këtë moment jemi mëse të prirur që të besojmë që zgjidhja e çështjes së Kosovës duhet të bëhet tani dhe të mos shtyhet për një afat tjetër kohor”, theksoi ai.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Të paktën 29 migrantë vdesin pas fundosjes së dy anijeve në Tunizi

Të paktën 29 migrantë kanë vdekur pasi dy anije të vogla u fundosën afër brigjeve të Tunizisë brenda disa orësh nga njëra-tjetra, thanë zyrtarët. Migrantët...

Ahmetaj nën hetim nga SPAK. Gazetarja: Këtë javë do kemi zhvillime të reja

Gazetarja Glidona Daci e ftuar në Euronews Albania tha se kjo javë pritet të jetë një javë zhvillimesh sa i takon çështjes së Arben...

Autobusi në Tiranë përmbyset dhe aksidenton disa automjete, pamje nga vendngjarja

Euronews Albania ka siguruar pamjet e aksidentit të ndodhur pasditen e sotme në “Rrugën e Elbasanit” ku një autobus është përmbysur. Si pasojë tre persona...

TË FUNDIT

Të paktën 29 migrantë vdesin pas fundosjes së dy anijeve në Tunizi

Të paktën 29 migrantë kanë vdekur pasi dy anije të vogla u fundosën afër brigjeve të Tunizisë brenda disa orësh nga njëra-tjetra, thanë zyrtarët. Migrantët...

Ahmetaj nën hetim nga SPAK. Gazetarja: Këtë javë do kemi zhvillime të reja

Gazetarja Glidona Daci e ftuar në Euronews Albania tha se kjo javë pritet të jetë një javë zhvillimesh sa i takon çështjes së Arben...

Autobusi në Tiranë përmbyset dhe aksidenton disa automjete, pamje nga vendngjarja

Euronews Albania ka siguruar pamjet e aksidentit të ndodhur pasditen e sotme në “Rrugën e Elbasanit” ku një autobus është përmbysur. Si pasojë tre persona...

Spahiu: Deklaratat raciste të Londrës për shqiptarët, si Hitleri për çifutët

Juristi Kreshnik Spahiu është shprehur se retorika e Londrës për shqiptarët është e njëjtë si e Hitlerit për hebrenjtë. Në një intervistë për Euronews Albania,...

“Asnjë koment për PD!”, Besjan Ajazi: Qytetarët e kanë të qartë kush punon për ta

Kandidati socialist për bashkinë e Gramshit Besjan Ajazi tha për Euronews Albania se ai nuk ka asnjë komet për të bërë rreth kundërshtarit politik,...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×