English

Kush është kryeministri në largim që mund të marrë drejtimin e NATO-s

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri holandez në largim, Mark Rutte, ka siguruar mbështetjen e dy të tretave të vendeve të NATO-s për të udhëhequr aleancën ushtarake më vonë këtë vit, thanë të mërkurën dy zyrtarë të lartë për Politico.

- Advertisement -

“Pas raundeve shumë intensive të diskutimeve midis aleatëve, ne jemi tani në pikën ku mbi 20 aleatë të NATO-s janë të përgatitur për të mbështetur kryeministrin Rutte si sekretarin e ardhshëm të përgjithshëm,” tha një zyrtar i NATO-s, të cilit iu dha anonimiteti për të diskutuar diskutimet e ndjeshme të brendshme.

Rutte, i cili ka bërë fushatë për këtë detyrë që nga nëntori, është emri i vetëm i paraqitur nga 31 qeveritë anëtare të aleancës, thanë zyrtarët.

Sipas rregullave të NATO-s, sekretari i përgjithshëm duhet të vendoset “me konsensus”, që do të thotë se Rutte ende duhet të marrë mbështetjen e të gjitha vendeve të mbetura.

Zyrtari tha se diskutimet “nuk janë përfundimtare”, por shtoi: “Ka një vrull në rritje pas kandidaturës së tij”.

Presioni po rritet mbi anëtarët e NATO-s për të miratuar Rutte përpara samitit të liderëve në Uashington në korrik. Ai do të zëvendësojë Jens Stoltenberg, i cili drejton NATO-n që nga viti 2014.

Ambasadorja e SHBA-së në NATO, Julianne Smith tha javën e kaluar se aleatët duhet të synojnë “përfundimin e procesit të përzgjedhjes ndoshta në tremujorin e parë të këtij viti kalendarik”.

Një tjetër zyrtar i lartë i NATO-s konfirmoi numrin e vendeve që ende duhet të mbështesin Rutte, duke thënë se rreth 10 ende po frenoheshin nga një votim pro.

“Ne do të vazhdojmë të dëgjojmë pyetjet dhe shqetësimet e tyre,” tha zyrtari i parë. “Dhe ne inkurajojmë … misionin holandez në NATO për t’iu përgjigjur këtyre pyetjeve.”

Vendet po frenojnë mbështetjen e tyre për arsye të ndryshme.

Turqia ka kërkuar që Rutte të mos favorizojë vendet e BE-së në aleancë, sipas Bloomberg. Hungaria, ndërkohë, ka pasur mosmarrëveshje të gjata me Rutte lidhur me kritikat e tij të ashpra ndaj cenimit demokratik në Hungari.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?