Kush janë 10 oligarkët më të pasur në Rusi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Oligarkët rusë janë personat më të dëmtuar financiarisht nga lufta në Ukrainë, pasi vetëm nga sanksionet e Perëndimit kanë humbur 38 miliardë dollarë.

10 oligarkët më të pasur rusë së bashku përllogaritet se kanë një pasuri neto prej 186 miliardë dollarë.

Referuar të dhënave të ‘Bloomberg’, personi më i pasur në Rusi rezulton Vladimir Potanin, që ka 35% të ‘Nornickel’.

- Advertisement -

Potanin, ish-zv.kryeministër i Rusisë dhe një person i afërt i Putinit, ka në pronësi kompaninë më të madhe të prodhimit të paladiumit dhe nikelit.

Kjo nuk është hera e parë që oligarkët rusë përballen me sanksione të forta ekonomike.

Nga aneksimi i Krimesë në 2014; BE, SHBA, Zvicra dhe Kanadaja vendosën masa kufizuese ndaj tyre.

Por, shumica e oligarkëve kanë prona të paluajtshme të regjistruara me emrat e të afërmve të tyre në parajsa fiskale.

Për shembull, Alexey Mordashov transferoi shumicën e aksioneve në minierën e arit ‘Nordgold’ në emër të bashkëshortes së tij.

Pavarësisht dobësimit të rublës, oligarkët rusë janë ende në gjendje të vendosin mburojë për paratë dhe asetet e tyre duke anashkaluar masat.

Vlera e aseteve të kompanive ruse dhe individëve vetëm në Zvicër arrin në rreth 11 miliardë dollarë sipas të dhënave të Swiss bank.

Ndërsa qeveria Mbretërisë së Bashkuar thotë se vetëm dy oligarkët, Alisher Usmanov dhe Igor Shuvalov kanë një pasuri prej 20 miliardë dollarë.

Nga një përllogaritje e bërë në 2015, pasuria e miliarderëve rusë në ‘offshore’ arrin në 800 miliardë dollarë, tre herë më shumë se sa rezervat e Rusisë në monedhë të huaja.

Renditja Emri Pasuria Nete USD
#1 Vladimir Potanin $25.9B
#2 Leonid Mikhelson $22.6B
#3 Alexey Mordashov $22.5B
#4 Vladimir Lisin $21.6B
#5 Alisher Usmanov $19.0B
#6 Andrey Melnichenko $17.8B
#7 Viktor Vekselberg $16.7B
#8 Roman Abramovich $14.1B
#9 Mikhail Prokhorov $13.8B
#10 Suleiman Kerimov $11.8B

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Emri| Gjendet i vdekur në mes të rrugës 64-vjeçari, dyshimet e para

Një 64-vjeçar është gjetur pa shenja jete në mes të rrugës në qytetin e Maliqit. Kanë qenë familjarët e viktimës ata të cilët kanë...

U masakrua me thikë nga burri, niset me helikopter drejt Tiranës gruaja

Është nisur me urgjencë drejt Tiranës, Marjola Myrtollari, 36-vjeçarja nga Korça, e cila u plagos me thikë dy ditë më parë nga bashkëshorti i...

U gjet i vdekur me plumb në kokë, pas vëllait merret në hetim dhe shoku i shqiptarit

Policia italiane po vijon hetimet për vdekjen e 20-vjeçarit shqiptar Enrico Aliaj. Të dhënat paraprake tregojnë se ai ndërroi jetë nga një goditje me armë...

TË FUNDIT

Emri| Gjendet i vdekur në mes të rrugës 64-vjeçari, dyshimet e para

Një 64-vjeçar është gjetur pa shenja jete në mes të rrugës në qytetin e Maliqit. Kanë qenë familjarët e viktimës ata të cilët kanë...

U masakrua me thikë nga burri, niset me helikopter drejt Tiranës gruaja

Është nisur me urgjencë drejt Tiranës, Marjola Myrtollari, 36-vjeçarja nga Korça, e cila u plagos me thikë dy ditë më parë nga bashkëshorti i...

U gjet i vdekur me plumb në kokë, pas vëllait merret në hetim dhe shoku i shqiptarit

Policia italiane po vijon hetimet për vdekjen e 20-vjeçarit shqiptar Enrico Aliaj. Të dhënat paraprake tregojnë se ai ndërroi jetë nga një goditje me armë...

Mbyti të ëmën me plastmas në Përmet, Gjykata lë në burg 24-vjeçarin

Gjykata ka caktuar masën e sigurisë ‘Arrest me burg’ për 24-vjeçarin Albi Muhollari, i cili mbyti të ëmën me qese plastmasi. Ngjarja e rëndë ndodhi...

Hidhet në erë me eksploziv bankomati në Shkup

Një bankomat i një banke private është hedhur në erë me eksploziv në lagjen Butel të Shkupit në Maqedoninë e Veriut mëngjesin e sotëm. Mediat...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×