Kush janë dy oligarkët rusë që presin pasaportë portugeze?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Lev Leviev dhe God Nisanov janë dy oligarkë rusë që presin të marrin nënshtetësinë  portugeze.

Leviev dhe Nisanov kanë kërkuar shtetësinë portugeze sipas ligjit sefardik dhe aktualisht Ministria e Drejtësisë duhet të marrë një vendim lidhur me këtë çështje në një kohë që sanksionet e shumë vendeve europiane ndaj oligarkëve rusë janë aktive.

- Advertisement -

Nisanov përshkruhet si një nga njerëzit më të pasur në Evropë, ndërsa Lev Leviev njihet si “mbreti i diamanteve” dhe njeri shumë i afrët i presidentit Vladimir Putin.

Autoritetet portugeze shpjeguan se sipas ligjit sefardik, shtetësia portugeze përmes natyralizimit mund t’u jepej pasardhësve të hebrenjve sefardikë portugez që u dëbuan nga Portugalia dhe Spanja në shekullin e 15-të.

Qeveria portugeze mund t’u japë shtetësinë pasardhësve të hebrenjve sefardikë portugez, të cilët u dëbuan nga Portugalia dhe Spanja në shekullin e pesëmbëdhjetë. Kjo masë është miratuar me ligjin organik nr. 1/2013 të datës 29 korrik”, thuhet në deklaratën e autoriteteve portugeze.

Megjithatë, të gjithë që aplikojnë për shtetësinë portugeze sipas këtij ligji duhet të plotësojnë disa kërkesa.

Ministria e Punëve të Jashtme shpjegon se “kërkuesit janë hebrenj sefardikë me origjinë portugeze dhe janë të rritur ose të emancipuar sipas ligjit portugez”.

Për më tepër, rregullorja kërkon që aplikantët të mos jenë dënuar më parë.

Kërkesa duhet të mbajë disa dokumente të tjera, të tilla si certifikata e regjistrimit të lindjes, një certifikatë e rekordit penal të lëshuar nga autoritetet kompetente dhe një certifikatë e komunitetit hebre me status të lidhur me fenë në Portugali.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Abdixhiku: Situata shqetësuese dhe e paqartë në Kosovë, thirrja për Kurtin e Osmanin

Ditën e sotme të dërguarit e SHBA dhe BE, Gabriel Escobar dhe Miroslav Lajçak kanë zhvilluar takim me krerët e opozitës në Kosovë. Kreu i LDK-së...

Deputetët e opozitës po bëjnë pazare për postin! Ja çfarë zbulon gazetari

Gazetari Bledar Deda ishte këtë të martë i ftuar në Euronews Albania për të folur rreth situatës pas zgjedhore në Partinë Demokratike dhe grupimin...

Asgjësohen 285 bimë kanabis në Krujë, arrestohet 1 person, në kërkim djali i tij

Një person është arrestuar në Krujë dhe djali i tij është shpallur në kërkim, pasi në banesën e tij në Nikël të Krujës kishin...

TË FUNDIT

Abdixhiku: Situata shqetësuese dhe e paqartë në Kosovë, thirrja për Kurtin e Osmanin

Ditën e sotme të dërguarit e SHBA dhe BE, Gabriel Escobar dhe Miroslav Lajçak kanë zhvilluar takim me krerët e opozitës në Kosovë. Kreu i LDK-së...

Deputetët e opozitës po bëjnë pazare për postin! Ja çfarë zbulon gazetari

Gazetari Bledar Deda ishte këtë të martë i ftuar në Euronews Albania për të folur rreth situatës pas zgjedhore në Partinë Demokratike dhe grupimin...

Asgjësohen 285 bimë kanabis në Krujë, arrestohet 1 person, në kërkim djali i tij

Një person është arrestuar në Krujë dhe djali i tij është shpallur në kërkim, pasi në banesën e tij në Nikël të Krujës kishin...

Eksperti zbardh planet e Vuçiç për veriun e Kosovës

Analisti Drizan Shala, foli në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës, duke thënë se 700 pjesëtarët e NATO-së dhe të KFOR...

Gjykata europiane dënon Rusinë lidhur me helmimin e Navalnyt, ja gjoba që do paguajë

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (ECHR) e dënoi Rusinë më 6 qershor për dështimin në hetimin e duhur të helmimit të opozitarit...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×