English

Laert Haxhiu “koka” e bandës së vrasësve me pagesë, zbardhen vrasjet e kryera

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Laert Haxhiu i dyshuar si autor i një sërë vrasjes që u arrestua më 23 Maj të këtij viti në Greqi, po përballet në Gjykatë për ekstradim drejt vendit tonë.

- Advertisement -

Ndërkohë burime për Euronews Albania, bëjnë me dije se nga hetimet për grupin e Leart Haxhiut:

  • Është zbardhur vrasja e Alban Semakut që njihej dhe me emrin Etlon Mermali, i njohur si anëtar i bandës së Aldo Bares.  Alban Semaku u mor peng në Lushnje dhe u vra në Peqin.
  • Vrasja e Albi Bashaliut në Elbasan
  • Vrasja e Fridmand Xhaferraj në Korçë. Xhaferraj u gjet i lidhur dhe hedhur ne rezervuar
  • Ndërkohë në Greqi janë vrarë Lulzim Qorri dhe Dikens Halil.

Haxhiu njihet për një sërë krimesh të bëra në qytetin e Lushnjes, ku mbi të rëndojnë akuzat për vrasjen e tre personave.

31 vjeçari dyshohet se është atentatori kryeso kryesor i ngjarjes së 11 shtatorit 2017 në Lushnje, ku mbetën të vrarë dy persona, Jurgen Hoxhës dhe Samir Latifit. Gjithashtu ai është i akuzuar për vrasjen e Gerti Salës, i njohur ndryshe si “Iriqi”, anëtar në bandën e Lushnjës në vitin 2009.

Ndërkohë Haxhiu dyshohet se ka qenë edhe autori kryesor i plagosjes me pistoletë me 25 shtator të 2016-ës të Saimo Xheliut, ku po në të njëjtin vit ai ka tentuar që të ekzekutojë edhe nipin e Aldo Bares, Xhuljo Shkurti në qendër të Lushnjës.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×