Lavrov akuzon Perëndimin se po ‘pengon’ negociatat Rusi-Ukrainë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov ka akuzuar Perëndimin se po përpiqet të sabotojë negociatat mes Moskës dhe Kievit duke ushqyer ‘histeri’ mbi vrasjen e civilëve në Bucha.

Gjatë një video mesazhi të publikuar në televizionet ruse, Lavrov gjithashtu i cilësoi varet masive të zbuluara në Bucha ishin ‘provokim’, raporton AFP

“Përpjekje për të tërhequr vëmendje nga procesi i negociatave”, tha ministri i Jashtëm rus.

- Advertisement -

Zyrtarë të Ukrainës dhe Perëndimit thonë se ngjarja në Bucha është provë se Rusia ka kryer krime lufte. Moska deri tani i ka mohuar akuzat.

Bisedimet mes Rusisë dhe Ukrainës kanë vazhduar pas takimit të diplomatëve të lartë të dy vendeve muajin e kaluar në Turqi.

Gjykata Ndërkombëtare e Krimeve ka nisur hetim nëse ka pasur krime luftë në Ukrainë, ndërsa Kievi ka ngritur ekip për të mbledhur prova.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×