Lavrov: Rusia e di se për çfarë po lufton në Ukrainë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rusia po kryen operacionin e saj special ushtarak në Ukrainë për të mbrojtur rusët dhe popullsinë rusishtfolëse, të cilën autoritetet e Kievit e shtypin duke shkelur të gjitha normat ndërkombëtare.

Kështu u shpreh ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov teksa shtoi Rusia dëshiron t’i çlirojë këta njerëz nga çdo kërcënim për jetën, shkruan agjencia ruse e lajmeve, Tass.

“Ne po kryejmë operacionin tonë të posaçëm ushtarak pikërisht për këta njerëz që janë shtypur në kundërshtim me të gjitha normat dhe parimet e mundshme ndërkombëtare, në kundërshtim me të gjitha këto norma mbi të cilat bazohet pavarësia e Ukrainës.

- Advertisement -

Në deklaratën e saj të pavarësisë, Ukraina thotë se donte të ishte një shtet neutral, i paangazhuar, premtoi se do të siguronte të drejtat e të gjithë rusëve dhe popujve rusishtfolës, si dhe pakicave të tjera etnike, ishte e interesuar të jetonte në paqe, në frymën e fqinjësisë së mirë dhe harmonia me të gjithë fqinjët e saj. Tani, e gjithë kjo është hedhur në erë dhe te neo-nazistët, të cilët tani drejtojnë Kieven”, tha Lavrov.

Ndërkaq, presidenti rus, Vladimir Putin në fjalimin e tij për gjendjen e kombit vuri në dukje se operacioni special ushtarak i vendit filloi për të mbrojtur njerëzit, për të garantuar sigurinë e vendit dhe për të eliminuar kërcënimin që buron nga regjimi neo-nazist i Kievit.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë doli nga shinat dhe u...

Rikthehet për të 3-tin vit festivali operistik i tenorit me famë botërore Rame Lahaj

“RLIOF” quhet festivali i cili mban këtë vit edicionin e tij të tretë. Tenori me famë botërore Rame Lahaj do të rikthehet jo vetëm me...

Arrestimi i Sekretares së Përgjithshme të MSH, vjen reagimi i Ramës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me arrestimin në flagrancë të Sekretares së Përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro. Në turin e falenderimeve...

TË FUNDIT

Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë doli nga shinat dhe u...

Rikthehet për të 3-tin vit festivali operistik i tenorit me famë botërore Rame Lahaj

“RLIOF” quhet festivali i cili mban këtë vit edicionin e tij të tretë. Tenori me famë botërore Rame Lahaj do të rikthehet jo vetëm me...

Arrestimi i Sekretares së Përgjithshme të MSH, vjen reagimi i Ramës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me arrestimin në flagrancë të Sekretares së Përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro. Në turin e falenderimeve...

Pas Sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH

Pas sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH. Mësohet se është arrestuar Laura Sheto. Ditën e sotme është arrestuar dhe sekretarja e...

“Ankohej e vajtonte”, Osmani flet pas takimit me Vuçiç: Nuk ishte takim negociues

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka folur pas takimit me Aleksandër Vuçiç në praninë e presidentit francez, Emmanuel Macron dhe kancelarit Olaf Scholz, në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×