English

LDK do të ndërmarrë mocion mosbesimi për rrëzimin e qeverisë Kurti

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Lideri i LDK Isa Mustafa doli në konferencë për shtyp pas mbledhjes së kryesisë së partisë së tij.

- Advertisement -

“Ne trajtuam situatën aktuale më vendin tonë shkaktuar nga rrezikimi i prishjeve me SHBA, si rezultat i mos heqjes së tarifës dhe problemin që sot ka lind në kundërshtim me marrëveshjen për bashkëqeverisje, shkarkimin e ministrit Agim Veliu,” tha Mustafa.

I kam shkruar të hënën z. Kurti që deri në fund të javës qe ta heqë tarifën se po rrezikojmë marrëdhëniet me SHBA. Kjo ilustrohet edhe me ndërprerjen e fondeve prej 200 milion euro për Kosovën për Sfidat e Mijëvjecarit (MÇ). Shqetësuese janë dhe deklarimet e senatorëve amerikan.

Dje ka ndodhur edhe tërjeqja e investitorit ‘Contour Global’, për të cilin ne kemi pasë vërejtjet tona në këtë peojekt, por nuk kemi prit qe nga Kosova

“Sot ka ndodhur një veprim i papritur dhe i paparalajmëruar, shkarkimi i një ministri të LDK-së, në kundërshtim me marrëveshjen e koalicionit që thuhet se Kryeministri paraprakisht konsultohet me kryetarin e LDK-së,” shtoi kreu i LDK.

“Për neve është veprim që tregon se nuk do të bashkëpunoj me ne dhe kemi vendos që LDK të inicioj mocionin e votëbesimit për Qeverine Kurti,” tha partneri në qeveri i kryeministrit të Kosovës Albin Kurti nga radhët e LVV.

[instagram_feed=B94tcUMoEEQ]

 

Lexoni gjithashtu

Isa Mustafa i vendos dy kushte Kurtit: Ka shkelur marrëveshjen e koalicionit

“Minoi punën e qeverisë”, Kryeministri Albin Kurti shkarkon ministrin e Brendshëm

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?