Ligji për armët në SHBA, senatorët bien dakord për ndryshimet e reja

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Për herë të parë në 30 vite, senati amerikan ka rënë dakord mbi një projektligj të ri mbi kontrollin e armëve.

Pas raportimeve se marrëveshja po përballej me disa diskutime, grupi prej dhjetë demokratësh dhe dhjetë republikanësh kanë finalizuar tekstin e projektligjit të quajtur Akti Bipartizan për Komunitete të Sigurta.

Masat përfshijnë kontrolle më të rrepta për personat mbi 21 vjeç që blejnë armë, shitësit duhet të bëjnë kërkime mbi jetën e tyre.

- Advertisement -

Projektligji kërkon fonde për të inkurajuar shtetet të zbatojnë ligjet për të hequr armët e zjarrit nga njerëzit që konsiderohen  kërcënim.

Akti i ri përfshin 15 miliardë dollarë për programet e shëndetit mendor dhe përmirësimet e sigurisë së shkollave.

Projektligji do të duhet të miratohet nga Dhoma e Përfaqësuesve e kontrolluar nga Demokratët përpara se të shkojë në tryezën e Presidentit Joe Biden.

Legjislacioni i fundit i rëndësishëm për kontrollin e armëve u miratua në 1994, duke ndaluar prodhimin për përdorim civil të pushkëve, por përfundoi një dekadë më vonë.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gjen portofolin me 600 euro, qytetari e dorëzon në komisariatin e policisë

Një qytetar nga Peja në Kosovë ka bërë një akt qytetarie duke dorëzuar në polici një portofol me 600 euro brenda. Lajmi është bëri i...

Mjekja estetiste Çaushaj: Edhe burrat duan botoks, po vijnë në çift madje

Luada Çaushaj, estetiste është shprehur se përveç grave, botoks bëjnë dhe burrat. E ftuar në emisionin “Good Morning Albanians”, në Euronews Albania, tha se çiftet...

Shpërthim në sheshin “Adem Jashari” në Mitrovicë

Një shpërthim ka ndodhur këtë të premte në sheshin “Adem Jashari” në qytetin e Mitrovicës. Bëhet me dije se si pasjë e shpërthimit janë...

TË FUNDIT

Gjen portofolin me 600 euro, qytetari e dorëzon në komisariatin e policisë

Një qytetar nga Peja në Kosovë ka bërë një akt qytetarie duke dorëzuar në polici një portofol me 600 euro brenda. Lajmi është bëri i...

Mjekja estetiste Çaushaj: Edhe burrat duan botoks, po vijnë në çift madje

Luada Çaushaj, estetiste është shprehur se përveç grave, botoks bëjnë dhe burrat. E ftuar në emisionin “Good Morning Albanians”, në Euronews Albania, tha se çiftet...

Shpërthim në sheshin “Adem Jashari” në Mitrovicë

Një shpërthim ka ndodhur këtë të premte në sheshin “Adem Jashari” në qytetin e Mitrovicës. Bëhet me dije se si pasjë e shpërthimit janë...

Vazhdojnë sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhias

Sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhjas, janë duke vazhduar, kanë thënë zyrtarë rusë dhe blogerë ushtarakë pro Kremlinit. Ata janë duke raportuar për luftime...

“Territor i pastër”/ Asgjësohen 108 bimë kanabis në Krujë

Në kuadër të operacionit policor të koduar “Territor i Pastër”,  ditën e sotme në Krujë janë kultivuar 108 bimë narkotike. Policia bën m e dije...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×