‘Lufta’ e dytë e Ukrainës: Pas bombardimeve vjen dimri, mes acarit dhe sëmundjeve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Reshjet e para të dëborës kanë rënë në Ukrainë dhe OBSH ka dhënë alarmin. Për shkak të bombardimeve ruse gjysma e infrastrukturës së vendit është ose e dëmtuar, ose e shkatërruar.

Me elektricitet të kufizuar për përgatitjen e ushqimit, ngrohjes dhe menaxhimin e spitaleve, ky dimër do të jetë luftë për mbijetesë.

“Ne presim që 2 deri në 3 milionë njerëz të largohen në kërkim të ngrohjes dhe sigurisë. Ata do të përballen edhe me sfida shëndetësore, si infeksion në frymëmarrje, COVID-19, pneumoni, grip, pa harruar rrezikun e difterisë dhe fruthit mes popullsisë së pavaksinuar”, tha Hans Kluge, drejtor i OBSH për Evropën.

- Advertisement -

Banorët e Khersonit po i ndjejnë tashmë efektet. Janë bërë 10 ditë që kur rusët u tërhoqën nga qyteti dhe nuk ka ende ujë të pijshëm dhe elektricitet. Kur nata fillon të bjerë, i gjithë qyteti përfshihet nga i ftohti.

“Si mund ta bësh këtë? Ju jeni njerëz dhe na kuptoni ç’do të thotë të mos kesh ujë dhe energji. Por ta bësh këtë me qëllim… Ky nuk është sulm, është inat. Si mundën ta bënin?”, u shpreh një grua.

Autoritetet do të evakuojnë civilët nga Khersoni dhe Mikolaivi nga frika se dëmet në infrastrukturë janë shumë të rënda që njerëzit të durojnë dimrin.

Temperaturat pritet të bien në minus 20 gradë Celsius në disa zona. Centrali bërthamor i Zaporizhias, që prodhonte 25% të energjisë elektrike të Ukrainës, nuk gjeneron më elektricitet.

LEXONI GJITHASHTU

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Merrnin para nga farmacitë, kush janë zyrtarët e Agjencisë së Barnave të arrestuar

Besiana Xhelilaj përgjegjëse e Agjencisë së Barnave dhe Luan Çiçi, 35 vjeç, specialist i Agjencisë së Barnave u arrestuan ditën e sotme në kuadër...

I përfshirë në 8 vjedhje, arrestohet i mituri i ‘rrezikshëm’ në Vlorë

Një 16-vjeçar është arrestuar nga policia e Vlorës pasi rezulton i përfshirë në 8 vjedhje të kryera në qytet. 16-vjeçari akuzohet gjithashtu dhe për veprën...

Ambasadorja Yuri Kim mbërrin në Gjykatën Kushtetuese (FOTO)

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka shkuar në Gjykatën Kushtetuese. Kjo vizitë e kryediplomates amerikane vjen pas plotësimit të gjykatës me trupën e plotë të...

TË FUNDIT

Merrnin para nga farmacitë, kush janë zyrtarët e Agjencisë së Barnave të arrestuar

Besiana Xhelilaj përgjegjëse e Agjencisë së Barnave dhe Luan Çiçi, 35 vjeç, specialist i Agjencisë së Barnave u arrestuan ditën e sotme në kuadër...

I përfshirë në 8 vjedhje, arrestohet i mituri i ‘rrezikshëm’ në Vlorë

Një 16-vjeçar është arrestuar nga policia e Vlorës pasi rezulton i përfshirë në 8 vjedhje të kryera në qytet. 16-vjeçari akuzohet gjithashtu dhe për veprën...

Ambasadorja Yuri Kim mbërrin në Gjykatën Kushtetuese (FOTO)

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka shkuar në Gjykatën Kushtetuese. Kjo vizitë e kryediplomates amerikane vjen pas plotësimit të gjykatës me trupën e plotë të...

Berisha homazhe në nder të Isuf Kalos: Kishim miqësi të pa cenuar

Kreu i PD-së Sali Berisha paraditen e sotme ka zhvilluar homazhe për nder të Prof.Dr, Isuf Kalo tek Akademia e Shkencave. Në një deklaratë për...

Përjashtohet për 10 ditë nga Kuvendi Sali Berisha dhe 4 deputetë të PD-së

Përjashtohen me 10 ditë nga seancat plenare dhe komisionet parlamenare, deputetët Sali Berisha, Belind Këlliçi, Flamur Noka, Edmond Spaho dhe Edi Paloka. Vendimi 3 me...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×