Ministri kinez, homologut amerikan: Tajvani, vijë e kuqe që nuk duhet të kalohet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministri kinez i Mbrojtjes, Wei Fenghe i tha të martën homologut të tij amerikan se Tajvani është në thelb të interesave thelbësore të Kinës dhe ishte një vijë e kuqe që nuk duhet të kalohet.

“Zgjidhja e Tajvanit është një çështje e popullit kinez, asnjë forcë e jashtme nuk ka të drejtë të ndërhyjë,” tha Wei në një takim me Sekretarin e Mbrojtjes të SHBA, Lloyd Austin gjatë një takimi të shefave të mbrojtjes të Azisë Juglindore në Kamboxhia, shkruan Reuters.

Wei tha se Shtetet e Bashkuara duhet të respektojnë interesat thelbësore të Kinës dhe shpreson se mund të miratojë një politikë racionale dhe praktike ndaj Kinës dhe t’i kthejë marrëdhëniet Kinë-SHBA në rrugën e duhur.

- Advertisement -

Pekini e ka parë me vendosmëri Tajvanin si një pjesë të patjetërsueshme të Kinës.

Presidenti i SHBA, Joe Biden ka premtuar se nuk do të ketë “Luftë të re të Ftohtë” me Kinën, pas një takimi të disa ditëve më parë me presidentin kinez, Xi Jinping.

Ai tha gjithashtu se nuk besonte se Kina do të pushtonte Tajvanin

LEXONI GJITHASHTU

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mbi 50 të vdekur në dy aksidente në Pakistan

Më shumë se 50 persona kanë humbur jetën të dielën në dy aksidente të ndara në Pakistan. Të paktën 41 persona humbën jetën kur një...

SHBA-BE kërcënojnë Kurtin: O paqe e përhershme, o kthim pas për Kosovën

Albanian Post ka siguruar një dokument disafaqësh që shpjegon me një gjuhë tejet të drejtpërdrejtë, ndarë në sektorë dhe pika konkrete, se çfarë saktësisht...

“Serbia njeh së shpejti Kosovën!” Ja kur arrihet marrëveshja përfundimtare

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk e sheh të nevojshëm krijimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe, por është i gatshëm për të...

TË FUNDIT

Mbi 50 të vdekur në dy aksidente në Pakistan

Më shumë se 50 persona kanë humbur jetën të dielën në dy aksidente të ndara në Pakistan. Të paktën 41 persona humbën jetën kur një...

SHBA-BE kërcënojnë Kurtin: O paqe e përhershme, o kthim pas për Kosovën

Albanian Post ka siguruar një dokument disafaqësh që shpjegon me një gjuhë tejet të drejtpërdrejtë, ndarë në sektorë dhe pika konkrete, se çfarë saktësisht...

“Serbia njeh së shpejti Kosovën!” Ja kur arrihet marrëveshja përfundimtare

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk e sheh të nevojshëm krijimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe, por është i gatshëm për të...

Vrasja e të riut me ngjyrë nga policia rikthen protestat në SHBA

Një ditë pasi autoritetet e Memfisit publikuan videon që implikon katër oficerë policie në rrahjen brutale të një djali me ngjyrë Tire Nichols, valët e...

Donald Trump nis fushatën, mohon humbjen në 2020: Jam presidenti që mund të fitojë

Njoftimi i Donald Trump se ai do të kandidojë për president të SHBA-së në vitin 2024 nuk ishte vetëm një dëshirë apo një dredhi...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×