Lufta në Ukrainë, amerikanët vendosin sanksione të reja ndaj rusëve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar se kanë vendosur sanksione të tjera ndaj Rusisë.

Sipas Departamentit të Thesarit të SHBA, sanksionet do të vendosen ndaj 14 personave, 28 subjekteve dhe 8 avionëve.

Janet Yellen, sekretarja e Thesarit e administratës së Joe Biden, tha më herët se sanksionet e reja do të vendosen ndaj një rrjeti transnacional njerëzish dhe kompanish që po furnizojnë Rusinë me teknologji ushtarake, duke e lejuar atë të vazhdojë luftën e saj nëntëmujore në Ukrainë.

- Advertisement -

“Sanksionet janë pjesë e përpjekjeve tona më të gjera për të penguar përpjekjet luftarake të Rusisë për t’i mohuar asaj pajisjet që i nevojiten nëpërmjet sanksioneve dhe kontrolleve të eksportit,” tha zonja Yellen.

Sekretarja amerikane e Thesarit Janet Yellen vlerësoi gjithashtu se përfundimi i konfliktit të armatosur në Ukrainë do të ishte mënyra më e mirë për të zbutur vështirësitë me të cilat përballet ekonomia botërore, një mesazh që Rusia pa dyshim e ka marrë, në prag të samitit të G20 në Indonezi.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

“Po pengon implementimin e marrëveshjes që firmosi vetë”, Lushaku kritikon Kurtin

Jehona Lushaku ishte këtë të diel e ftuar në një lidhje direkte për emisionin “Review” në Euronews Albania për të folur rreth tensioneve të...

TË FUNDIT

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

“Po pengon implementimin e marrëveshjes që firmosi vetë”, Lushaku kritikon Kurtin

Jehona Lushaku ishte këtë të diel e ftuar në një lidhje direkte për emisionin “Review” në Euronews Albania për të folur rreth tensioneve të...

“Kryetarin e komunës e ngujuan në zyrë”, Krasniqi ngre pyetjen: A ja vlen përplasja

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ngriti këtë të diel disa pikëpyetje në emisionin “Review” sa i takon situatës së krijuar në...

“Turistët po anulojnë vizitat në Kosovë”, Krasniqi: Kanë frikë se është si Ukraina

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi tha për emisionin “Review” në Euronews Albania, se e gjithë situate e krijuar në veri të...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×