English

Lufta në Ukrainë/ Një e treta e territorit ukrainas është minuar që nga pushtimi rus

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Autoritetet ukrainase thonë se pothuajse një e treta e vendit është minuar që nga fillimi i pushtimit të plotë të Rusisë vitin e kaluar, duke lënë gjashtë milionë njerëz në rrezik për t’u vrarë ose plagosur nga minat tokësore.

- Advertisement -

Sipas Institutit për Studimin e Luftës me qendër në SHBA, forcat ruse po intensifikojnë tani përpjekjet e tyre për të minuar zonën Robotyne-Verbove në një përpjekje për të bllokuar trupat ukrainase në vijën e frontit, larg rajonit të Zaporizhzhia.

Blogerët ushtarakë rusë pohojnë se trupat ruse po kujtojnë zonat e pastruara më parë në linjën Robotyne-Verbove, në jug të Orikhiv, duke shpresuar të pengojnë lëvizjen e ngarkesave dhe pajisjeve të rënda ukrainase në zonë.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×