Luftë në impiantin atomik të Zaporizhias, frikë për një katastrofë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Banorët e qytetit Marganet në Ukrainë, po llogarisin pasojat e sulmit të fundit rus, nga i cili 13 persona mbetën të vrarë.

Kievi pretendon se raketat u qëlluan nga territori i impiantit bërthamor të Zaporizhias, që ndodhet menjëherë pas lumit Dnipro.

Trupat ruse kontrollojnë impiantin dhe janë akuzuar nga Ukraina se e kanë kthyer atë në një bazë ushtarake, duke e bërë të vështirë për palën ukrainase që të kundërsulmojë.

- Advertisement -

Përreth centralit atomik ka pasur shumë përleshje dhe bomba të shumta kanë rënë brenda perimetrit, duke shqetësuar komunitetin ndërkombëtar për një katastrofë nukleare.

Nga ana tjetër, Rusia fajëson Ukrainën dhe ka kërkuar mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së për të diskutuar situatën.

Në të njëjtën kohë, vendet e G7-s kanë kërkuar që Rusia t’ia kthejë menjëherë kontrollin e centralit palës ukrainase dhe e akuzojnë Moskën se po vendos të gjithë rajonin në rrezik.

Më herët gjatët javës, një zyrtar i ushtrisë ukrainase deklaroi se siguria në impiant nuk mund të garantohet, pasi rusët mbajnë nën kontroll teknikët ukrainas, por njësitë e centralit në përgjithësi janë të mbrojtura.

Në frontin tjetër ka një presion në rritje ndaj Evropës për të ndaluar turistët rusë. Duke cituar presidentin e tij, ministri i Jashtëm ukrainas u ka kërkuar strukturave ndërkombëtare të ndërpresin dhënien e vizave.

“Të vizitosh Evropën është një privilegj, jo një e drejtë për pushuesit”, ka thënë Dmytri Kuleba në Twitter.

Ndërkohë, bombardimet ruse në veri-lindje të vendit lanë 2 persona të vdekur në fshatin Starji Saltiv, në rajonin e Kharkivit.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreu i Republikanëve serbë: Ja pse është përfshirë nipi i Millosheviçit në politikë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se përfshirja në politikë e nipit të Sllobodan...

Politikani serb: Vuçiç po përgatitet për konflikt të armatosur në Kosovë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po përgatitet për...

“Më keq se me Millosheviçin”/Politikani serb: Vuçiç pret urdhrin nga Putin për luftë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po pret urdhrin...

TË FUNDIT

Kreu i Republikanëve serbë: Ja pse është përfshirë nipi i Millosheviçit në politikë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se përfshirja në politikë e nipit të Sllobodan...

Politikani serb: Vuçiç po përgatitet për konflikt të armatosur në Kosovë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po përgatitet për...

“Më keq se me Millosheviçin”/Politikani serb: Vuçiç pret urdhrin nga Putin për luftë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po pret urdhrin...

Paralajmërimi i politikanit serb: Vuçiç po përgatit një sulm tjetër si në Banjskë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po përgatit një...

“Radoiçiç i lirë”, Sanduloviç: E pabesueshme që SHBA e BE heshtin përballë Vuçiç

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” më gazetarin Franko Egro se është e pabesueshme që Shtetet e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×