‘Lufthansa’ anulon 1 mijë fluturime, ‘bllokohen’ rreth 134 mijë pasagjerë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Stafi i ‘Lufthansa’-s hyri në një grevë mbarëkombëtare në Gjermani e cila do të zgjasë deri në orën 6:00 të mëngjesit të së enjtes.

Kompania ajrore ka anuluar më shumë se 1000 fluturime për shkak të ndërprerjes së punës nga e cila janë prekur rreth 134 mijë pasagjerë.

‘Lufthansa’ njoftoi se ka anuluar fluturimet në aeroportet e Frankfurt dhe Mynih.

- Advertisement -

Linja ajrore gjithashtu pret që të ketë ndikime edhe në aeroportet e Berlinit, Bremenit, Këlnit, Düsseldorfit, Hamburgut, Hanoverit dhe Shtutgartit.

Efektet në udhëtime pritet të ndjehen edhe në ditët në vijim.

Sindikata e shërbimit Verdi ka bërë thirrje për grevë duke kërkuar paga më të larta dhe lehtësime për rreth 20.000 punonjës.

Sindikata ankohet për kushtet e vështira në aeroportet gjermane.

‘Lufthansa’ e cilëson grevën të paarsyeshme.

Sipas deklaratës së saj, kompania paraqiti një “ofertë me rritje shumë të konsiderueshme pagash”, por sindikata kundërshtoi duke thënë se oferta nuk ishte e mjaftueshme.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shpërthim në sheshin “Adem Jashari” në Mitrovicë

Një shpërthim ka ndodhur këtë të premte në sheshin “Adem Jashari” në qytetin e Mitrovicës. Bëhet me dije se si pasjë e shpërthimit janë...

Vazhdojnë sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhias

Sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhjas, janë duke vazhduar, kanë thënë zyrtarë rusë dhe blogerë ushtarakë pro Kremlinit. Ata janë duke raportuar për luftime...

“Territor i pastër”/ Asgjësohen 108 bimë kanabis në Krujë

Në kuadër të operacionit policor të koduar “Territor i Pastër”,  ditën e sotme në Krujë janë kultivuar 108 bimë narkotike. Policia bën m e dije...

TË FUNDIT

Shpërthim në sheshin “Adem Jashari” në Mitrovicë

Një shpërthim ka ndodhur këtë të premte në sheshin “Adem Jashari” në qytetin e Mitrovicës. Bëhet me dije se si pasjë e shpërthimit janë...

Vazhdojnë sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhias

Sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhjas, janë duke vazhduar, kanë thënë zyrtarë rusë dhe blogerë ushtarakë pro Kremlinit. Ata janë duke raportuar për luftime...

“Territor i pastër”/ Asgjësohen 108 bimë kanabis në Krujë

Në kuadër të operacionit policor të koduar “Territor i Pastër”,  ditën e sotme në Krujë janë kultivuar 108 bimë narkotike. Policia bën m e dije...

Drafti i propozuar nga Rama, Bundestagu konfirmon për Euronews marrjen e dokumentit

Kryeministri Edi Rama, njoftoi ditën e djeshme përmes një konference për shtyp, se i ka dorëzuar kancelarit gjerman Olaf Scholz dhe kryeministrit francez Emanuel...

EMRI| Grabitet banesa e gjyqtares së Durrësit

Shtëpia e një gjyqtareje në Durrës është grabitur. Shpëtime Pitaku është gjyqtarja e grabitur e cila ka shkuar këtë të premte në polici ku...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×