Maqedoni e Veriut, opozita ultimatum qeverisë për zgjedhje të parakohshme

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Maqedonia e Veriut është në prag të një krize tjetër politike pasi opozita po kërcënon me bllokimin e punës së Kuvendit.

Partia opozitare VMRO DPMNE-ja i dha ultimatum pushtetit deri më 10 maj që të dakordohen për zgjedhje të parakohshme parlamentare, në të kundërtën paralajmëruan masa për paralizimin e Kuvendit dhe trupave parlamentarë.

Opozita beson se pas fitores së tyre në zgjedhjet lokale, qeveria aktuale nuk ka më legjitimitet për të udhëhequr shtetin.

- Advertisement -

Gazetari i Euronews Albania në Shkup, Benjamin Arifi raporton se deri më tani nuk janë zhvilluar bisedime midis kryeministrit Dimitar Kovacevski dhe Hristijan Mickoski.

“Gjërat nuk kanë lëvizur që nga publikimi i ultimatumit të VPRO DMPNE. Deri më tani nuk janë zhvilluar bisedime direkte mes pushtetit dhe opozitës. Dje, kryeministri tha se do të takohej me kreun e opozitës për çdo temë por jo për zhvillimin e zgjedhjeve parlamentare”, tha ai.

Sipas sondazheve të fundit, 39% e qytetarëve të Maqedonisë së Veriut janë pro zhvillimit të zgjedhjeve të parakohshme, kundrejt 32% që janë kundër.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Situata në Veri/ Balla e Hasani nisen drejt Kosovës, pjesë në homazhet për Bunjakun

Ministri i Brendshëm Taulant Balla dhe Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Igli Hasani janë nisur drejt Kosovës, për të marrë...

Emrat/ Presidenti Begaj dekreton ambasadorët e rinj

Presidenti Bajram Begaj ka dekretuar këtë të hënë lirimet dhe emërimet e ambasadorëve. Me propozim të Kryeministrit, dekretoi lirimet dhe emërimet e Ambasadorëve si më...

Sulmi në veri, gjendet i vdekur edhe sulmuesi i katërt

I dyshuari i katërt për sulmin e djeshëm në Banjskë të Zveçanit është gjetur i vdekur në malin e këtij fshati. Trup i pajetë u...

TË FUNDIT

Situata në Veri/ Balla e Hasani nisen drejt Kosovës, pjesë në homazhet për Bunjakun

Ministri i Brendshëm Taulant Balla dhe Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Igli Hasani janë nisur drejt Kosovës, për të marrë...

Emrat/ Presidenti Begaj dekreton ambasadorët e rinj

Presidenti Bajram Begaj ka dekretuar këtë të hënë lirimet dhe emërimet e ambasadorëve. Me propozim të Kryeministrit, dekretoi lirimet dhe emërimet e Ambasadorëve si më...

Sulmi në veri, gjendet i vdekur edhe sulmuesi i katërt

I dyshuari i katërt për sulmin e djeshëm në Banjskë të Zveçanit është gjetur i vdekur në malin e këtij fshati. Trup i pajetë u...

Bardhi kërkesë SPAK për “McGonigal”: Na informoni mbi ecurinë e hetimit për Ramën

Kryetari i Grupit Parlamentar të PD Gazment Bardhi në Janar të këtij viti kallëzoi penalisht Edi Ramën lidhur me aferën McGonigal, duke paraqitur të...

Situata në veri të Kosovës, reagon për herë të parë Moska

Kremlini ka reaguar për herë të parë në lidhje me situatën në veri të Kosovës, ku terroristët serbë vranë një efektiv të policisë së...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×