English

Marka e njohur nën mbikëqyrje gjyqësore, dyshohet për shfrytëzim të punonjësve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjykata italiane vendosi sot nën mbikëqyrje gjyqësore kompaninë në pronësi të njësisë italiane të grupit francez të modës “Christian Dior” për nënkontraktimin e prodhimit të saj me kompanitë kineze që sipas “Reuters” shfrytëzonin punëtorë.

- Advertisement -

Siç u tha, kompania nuk ka zbatuar masat e duhura për të verifikuar kushtet aktuale të punës apo aftësitë teknike të kompanive që ka punësuar.

Dior është kompania e tretë e modës që vihet në shënjestër nga një gjykatë e Milanos për çështje të ngjashme të punës, pas Armani Group në prill dhe kompanisë italiane të çantave të dorës vitin e kaluar.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?