English

“Marrëveshja Kosovë-Serbi në fokus të Britanisë”, çfarë paralajmëron eksperti

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Andi Hoxhaj, lektor në Mbretërinë e Bashkuar ishte këtë të premte në Euroenws Albania ku komentoi emërimin e David Cameron si sekretar i  punëve të jashtme.

- Advertisement -

Duke folur rreth ndikimit që zgjedhja e tij do të ketë në Ballkani Perëdnimor, Hoxhaj tha se një nga çështjet më të rëndësishme që ka në fokus Britania, është arritja e një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë.

“David Cameron e njeh Ballkanin dhe Europën. Problemet që ka pasur me Europën do jenë pak të vështira sepse ai vazhdon të jetë figura e Brexit, por nga ana tjetër shikohet edhe pozitive sepse në fund të fundit është tepër demokrat, sepse ai u dha njerëzve zgjidhje. Sa i përket Ballkanit perëndimor, Britania e madhe është tepër e investuar.

Ne kemi edhe një të dërguar special në Ballkanin Perëndimor dhe duket që David Cameron do jetë goxha i përfshirë. Një nga prioritet që ka Britania e Madhe është që të gjejë në zgjidhje mes Serbisë dhe Kosovës. Besoj se ajo do jetë në fokus në ditët në vazhdim që të ndihmojë palët për të gjetur marrëveshjen”,-tha Andi Hoxhaj.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?