English

Marrëveshja në kufi me Rusinë/ Shtetet baltike krijojnë linjë të përbashkët mbrojtje

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Tre shtetet anëtare të NATO-s, fqinje me Rusinë do të kenë një linjë të përbashkët mbrojtjeje. Marrëveshja është nënshkruar nga Estonia, Letonia dhe Lituania dhe ka për qëllim të përforcojë kufirin lindor të aleancës.

- Advertisement -

Me dokumentin e nënshkruar në Riga, palët besojnë se do të forcojnë aftësinë për të mbrojtur kufijtë e tyre dhe për të penguar dhe bllokuar çdo agresion të mundshëm ushtarak.

“Në dritën e agresionit rus kundër Ukrainës, është shumë e rëndësishme të vazhdojmë bashkëpunimin tonë. Solidariteti i shteteve baltike duhet të jetë më i fortë se kurrë”-tha Arvydas Anusauskas, ministër i Mbrojtjes i Lituanisë

Analistët në Institutin Amerikan të Studimeve të Luftës vënë në dukje se presidenti rus Vladimir Putin ka shtuar së fundmi veprimet e Kremlinit për të krijuar kushte që mund të rezultojnë në përshkallëzimin e ardhshëm kundër shteteve baltike.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?