Mbretëria e Bashkuar nis hetimin e dytë mbi praktikat e reklamave të Google

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mbretëria e Bashkuar ka nisur një hetim të dytë për të përcaktuar nëse praktikat e reklamave të Google kufizojnë konkurrencën duke favorizuar shërbimet e veta në mënyrë të paligjshme.

Vitin e kaluar, vendi isullor prezantoi një regjim të ri konkurrence që pengon Google dhe Facebook të përdorin dominimin e tyre në treg për të favorizuar shërbimet e tyre ndaj atyre të kompanive të tjera shumë më të vogla, raporton Euronews.

Ky legjislacion i ri lejon Autoritetin e Konkurrencës dhe Tregut (CMA) të pezullojë, bllokojë dhe anulojë vendimet e marra nga kompanitë e teknologjisë të cilat nuk respektojnë rregulloren, madje të vendosë gjoba.

- Advertisement -

Hetimi i nisur të enjten nga rregullatori britanik i konkurrencës, Autoriteti i Konkurrencës dhe Tregut do të shqyrtojë praktikat e reklamave të Google për grupin e teknologjisë së reklamave, i njohur gjithashtu si ndërmjetësimi i teknologjisë së reklamave.

Mretëria e Bashkuar dyshon se Google mund të ketë përdorur pozicionin e tij në teknologjinë e reklamave për të favorizuar shërbimet e veta mbi ato të rivalëve.

Nuk është hera e parë këtë vit që Google përballet me rregullatorin britanik të konkurencës, e cila nisi një hetim të dyfishtë me Komisionin Europian në mars për të hetuar marrëveshjen e brendshme të kompanisë.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mediu-opozitës: Duhen lista të hapura, zelli për udhëheqësin po na lë pa shqiptarë

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu, i pranishëm në seancën plenare këtë të hënë i bëri thirrje grupeve politike opozitare që të shikojnë të...

KAS vendos rinumërimin e votave për kryetar në një tjetër bashki

KAS ka vendosur të bëjë rinumërimin e votave për kryetar bashkie në Belsh. Rinumërimi është caktuar të kryhet ditën e martë, 6 qershor, në...

Tritan Shehu kërkon mocion me debat për gjenocidin serb: Mbi Kosovën u ushtrua dhunë

Deputeti Tritan Shehu tha në seancën plenare të mbajtur këtë të hënë se qeveria jonë nuk ka guximin e duhur për të dënuar gjenocidin...

TË FUNDIT

Mediu-opozitës: Duhen lista të hapura, zelli për udhëheqësin po na lë pa shqiptarë

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu, i pranishëm në seancën plenare këtë të hënë i bëri thirrje grupeve politike opozitare që të shikojnë të...

KAS vendos rinumërimin e votave për kryetar në një tjetër bashki

KAS ka vendosur të bëjë rinumërimin e votave për kryetar bashkie në Belsh. Rinumërimi është caktuar të kryhet ditën e martë, 6 qershor, në...

Tritan Shehu kërkon mocion me debat për gjenocidin serb: Mbi Kosovën u ushtrua dhunë

Deputeti Tritan Shehu tha në seancën plenare të mbajtur këtë të hënë se qeveria jonë nuk ka guximin e duhur për të dënuar gjenocidin...

Sunak takim me Biden për kreu e ri të NATO-s, për kë po lobon kryeministri britanik

Kryeministri britanik Rishi Sunak do të përdorë udhëtimin e tij në Uashington këtë javë për të bindur presidentin Joe Biden të mbështesë Sekretarin e...

Sula- Manastirliut: Keni krijuar grup parlamentar në burg, do vi dita që ta paguani

Deputeti Dashnor Sula ka reaguar në lidhje me arrestimin e sekretares së përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro. Në fjalën e tij nga Kuvendi,...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×