Mbytet peshkarexha në Vlorë, shpëtojnë babai dhe dy djemtë, dëmi mbi 200 mijë €

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një peshkarexhë në bordin e së cilës gjendeshin tre peshkatarë, babai dhe dy djemtë e tij është mbytur mesditën e kësaj të marte 3.2 milje larg Sazanit.

Falë ndihmës së menjëhershme të një anije tjetër peshkimi e më pas ndërhyrjes së rojës bregdetare, tre peshkatarët janë nxjerrë nga policia kufitare në portin e Triportit në Zvërnec.

Mezan Mezani, prej një jete peshkatar, qëndroi bashkë më dy djemtë në ujë për disa minuta.

- Advertisement -

Mezani dhe dy djemtë e tij punojnë prej vitesh me peshkimin, por situata e sotme ka qenë më e vështira që kanë hasur.

“S’kishim mundësi komunikimi, kemi qëndruar si në ato filmat, jo te anija se anija ishte përmbysur, kemi qëndruar lart. Dua t’i kërkoj ndihmë forcës detare, marinës sepse jo vetëm për mua si kapiten, se kemi punuar 20 vjet, por dëmi është jashtëzakonisht shumë i madh, mbi 220 mijë euro. Por edhe për anijet e tjera është pikë e rrezikshme, sepse është një anije që po mbahet thjesht nga kavot, pra është në mes të detit”, tha peshkatari.

Sipas peshkatarëve, anija e peshkimit e cila punon me tratë fundore ka ngecur në një bazament të rëndë, e ndërsa peshkatarët kanë tentuar të tërheqin tratën, rëndesa ka përmbysur anijen.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

BDI konfirmon Talat Xhaferrin për kryeministër të RMV

Më 28 janar, Maqedonia e Veriut do të ketë qeveri teknike dhe kryeministër shqiptar. BDI, sipas ministrit të Jashtëm Bujar Osmani ka vendosur që këtë...

1 pikë në 5 javë kampionat, Tottenham dështon në derbi

Një nisje sezoni perfekte, por dalëngadalë Tottenham i Postecoglu ka lëshuar terren duke zbritur me 5 pozicione në tabelë. Vetëm 1 pikë në 5...

“Bisedova me Mira Muratin”- Rama: Përafrimi i legjislacionit me BE bëhet me ChatGPT

Kryeministri Edi Rama tregoi gjatë fjalës së tij në Kongresin e Partisë Socialiste se si legjislacioni me BE do të bëhet në sajë të...

TË FUNDIT

BDI konfirmon Talat Xhaferrin për kryeministër të RMV

Më 28 janar, Maqedonia e Veriut do të ketë qeveri teknike dhe kryeministër shqiptar. BDI, sipas ministrit të Jashtëm Bujar Osmani ka vendosur që këtë...

1 pikë në 5 javë kampionat, Tottenham dështon në derbi

Një nisje sezoni perfekte, por dalëngadalë Tottenham i Postecoglu ka lëshuar terren duke zbritur me 5 pozicione në tabelë. Vetëm 1 pikë në 5...

“Bisedova me Mira Muratin”- Rama: Përafrimi i legjislacionit me BE bëhet me ChatGPT

Kryeministri Edi Rama tregoi gjatë fjalës së tij në Kongresin e Partisë Socialiste se si legjislacioni me BE do të bëhet në sajë të...

“Negociatat”/Rama: S’tërhiqemi për çështjen “Beleri” edhe sikur Greqia të vërë veton

Kryeministri Edi Rama u shpreh se Shqipëria nuk do të ndryshojë qëndrim për çështjen e arrestimit të kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, Fredi Belerit,...

Të shtëna me armë zjarri në Shkodër, plagoset një person

Një plagosje me armë zjarri ka ndodhur pasditen e kësaj të premteje në fshatin Guci të Shkodrës. Nga informacionet paraprake bëhet me dije se i...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×