“Më arrestoni live”, Donald Trump: Po më qëlluan, do bëhem martir

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump synon të shndërrojë inkriminimin e tij në një shfaqje të drejtpërdrejtë globale.

Siç raportojnë mediat amerikane, manjati i pasurive të patundshme, u ka thënë këshilltarëve të tij se dëshiron që t’i vendosin prangat, kur të prezantohet vullnetarisht në gjykatën e Manhatanit. Ai madje ka thënë se edhe nëse do ta qëllonin para godinës do të bëhej një martir, dhe fitorja e tij në zgjedhjet presidenciale të 2024 do të ishte e sigurt.

Ish-presidenti rrezikon të akuzohet nga prokurori i Manhatanit, për rolin e tij mbi një pagesë prej 130 mijë dollarësh për të blerë heshtjen e ish-aktores së filmave pornografikë Stormy Daniels mbi një lidhje të mundshme mes të dyve.

- Advertisement -

Por juria e madhe prej 23 personash, e cila duhet të vendosë nëse ka baza për ngritjen e akuzave, për arsye ende të panjohura e shtyu mbledhjen e parashikuar për të mërkurën. Votimi mund të ndodhë sot dhe për herë të parë në histori do të ngriheshin akuza kundër një ish-presidenti.

Trump publikoi në rrjetin e tij social, Truth Social një artikull të rrjetit të djathtë Fox News, sipas të cilit prokurori Alvin Bragg ka ndryshuar mendje dhe nuk do më të ngrejë akuza kundër tij.

Ish-Presidenti Donald Trump ka qenë nën hetim lidhur me këtë çështje, por prokurorët federalë nuk e akuzuan, duke ia lënë çështjen prokurorit të qarkut të Manhatanit. Ish-prokurori Cyrus Vance, vendosi të mos ngrejë akuza, por prokurori aktual Alvin Bragg, i zgjedhur në nëntor të vitit 2021, i rihapi hetimet.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Italia, Franca dhe Gjermania thirrje BE-së: Të vendosen sanksione kundër Hamasit

Italia, Franca dhe Gjermania i kanë bërë thirrje Bashkimit Evropian që të vendosë sanksione ad hoc kundër Hamasit dhe mbështetësve të tij, shkruan Reuters,...

“Shpërthejnë” grevat e përgjithshme, shtetet arabe solidarizohen me Gazën

Punëtorë, biznese dhe institucione janë duke marrë pjesë në një grevë të përgjithshme të hënën, në disa vende arabe, për të shprehur solidaritet me...

Girona drejt titullit kampion i dimrit në Spanjë, “leksion” Barcelonës në transfertë

Girona është padyshim surpriza më e bukur e këtij sezoni në kampionatin spanjoll. Skuadra e Michel u rikthye në krye të tabelës së klasifikimit...

TË FUNDIT

Italia, Franca dhe Gjermania thirrje BE-së: Të vendosen sanksione kundër Hamasit

Italia, Franca dhe Gjermania i kanë bërë thirrje Bashkimit Evropian që të vendosë sanksione ad hoc kundër Hamasit dhe mbështetësve të tij, shkruan Reuters,...

“Shpërthejnë” grevat e përgjithshme, shtetet arabe solidarizohen me Gazën

Punëtorë, biznese dhe institucione janë duke marrë pjesë në një grevë të përgjithshme të hënën, në disa vende arabe, për të shprehur solidaritet me...

Girona drejt titullit kampion i dimrit në Spanjë, “leksion” Barcelonës në transfertë

Girona është padyshim surpriza më e bukur e këtij sezoni në kampionatin spanjoll. Skuadra e Michel u rikthye në krye të tabelës së klasifikimit...

“Kjo është farsë-komedi”, mbështetësi i Belerit: Drejtësia të marrë parasysh faktet

Dhjetëra qytetarë janë mbledhur këtë të hënë para GJKKO, ku pritet të mbahet seanca gjyqësore për të dhënë vendimin nëse Fredi Beleri do të...

76-vjetori i ndarjes nga jeta të Asdrenit, poeti i i himnit kombëtar

Më 11 dhjetor të vitit 1947 u nda nga jeta në Bukuresht, Aleks Stavre Drenova, i njohur si Asdreni. Emri artistik Asdreni përdorej nga vetë...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×