“Me kutinë e burgut, kërkesa s’u pranua”, kandidati i BF komenton vendimin e KAS

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kandidati i koalicionit Bashkë Fitojmë në Rrogozhinë, Shkëlqim Hoxha ishte i ftuar këtë të mërkurë në Euronews Albania për të komentuar rreth vendimit të fundit të KAS.

KAS ka vendosur rinumërimin e të gjitha votave për bashkinë e Rrogozhinës, duke e zbatuar kështu pjesërisht kërkesën e koalicionit “Bashkë Fitojmë”. Ky i fundit ka ankimuar rezultatin e zgjedhjeve në këtë bashki dhe ka kërkuar që të rinumërohen votat, por gjithashtu ka kërkuar mospërfshirjen e votave të kutisë së burgut të Rrogozhinës.

Hoxha tha për Euronews Albania se sa kohë që KAS nuk ka reaguar në lidhje me këtë kuti, kërkesa e tyre ka qenë e paplotësuar.

- Advertisement -

“Ne do i  rinumërojmë të  gjitha kutitë, por për kutinë e burgut ne kemi ankimuar dhe nuk e pranojmë fare si rezultat, pasi edhe si qendër është krijuar në mënyrë të kundraligjshme dhe në bazë të vendimit të gjykatës Kushtetuese të vitit 2007, në kodin civil, në kodin zgjedhor dhe në vendimet e fundit të Gjykatës së Tiranës, nuk lejohet që të votojnë të burgosur nga rrethe e qytete të ndryshme  të Shqipërisë në burgun e Rrogozhinës, kur janë zgjedhjet lokale. Asnjë i burgosur nuk merr asnjë shërbim nga Bashkia e Rrogozhinës.

Kërkesa jonë nuk është pranuar për sa kohë KAS nuk është shprehur për këtë. I gjithë debati sot për kutinë  burgut bëhej, përfshirja apo mos përfshirja e kësaj kutie. Qytetarët e Rrogozhinës votuan për mua, kutia e burgut përmbysi rezultatin,”-tha Shkëlqim Hoxha.

Kujtojmë se diferenca mes kandidatit të PS, Edison Memolla dhe atij të BF Shkëlqim Hoxha është vetëm 30 vota. Hoxha ka qenë në avantazh, por kutia e burgut nxori fitues kundërshtarin e tij.

LEXONI  GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Lihet në burg Klered Bozhanaj, avokati i tij kërkon ekspertim të gjendjes mendore

Gjykata e Tiranës ka lënë në burg 42-vjeçarin Klered Bozhanajn që tre ditë më parë plagosi me armë zjarri efektivin Edlir Alleshi. Në seancën për...

E rëndë! Plagoset me thikë një 33-vjeçar në Novoselë të Vlorës (emri)

Një 33-vjeçar është plagosur në Novoselë të Vlorës. Albano Mecorrapaj 33 vjec, është shoqëruar për në spitalin e Vlorës ku është futur menjëherë në...

Plagosi efektivin e policisë/ Klered Bozhanaj del para gjykatës

Ka nisur seanca për Klered Bozhanajn, 42-vjeçarin që plagosi efektivin e policisë Edlir Alleshi. Bëhet fjalë për ngjarjen e ndodhur në “Kinostudio”, në rrugën “Hysen...

TË FUNDIT

Lihet në burg Klered Bozhanaj, avokati i tij kërkon ekspertim të gjendjes mendore

Gjykata e Tiranës ka lënë në burg 42-vjeçarin Klered Bozhanajn që tre ditë më parë plagosi me armë zjarri efektivin Edlir Alleshi. Në seancën për...

E rëndë! Plagoset me thikë një 33-vjeçar në Novoselë të Vlorës (emri)

Një 33-vjeçar është plagosur në Novoselë të Vlorës. Albano Mecorrapaj 33 vjec, është shoqëruar për në spitalin e Vlorës ku është futur menjëherë në...

Plagosi efektivin e policisë/ Klered Bozhanaj del para gjykatës

Ka nisur seanca për Klered Bozhanajn, 42-vjeçarin që plagosi efektivin e policisë Edlir Alleshi. Bëhet fjalë për ngjarjen e ndodhur në “Kinostudio”, në rrugën “Hysen...

Komisionari i Bashkimit Evropian: Marrëdhënia tregtare BE-Kinë, shumë e pabalancuar

Komisionari i Bashkimit Evropian për Tregti, Valdis Dombrovskis, e ka konsideruar marrëdhënien tregtare të bllokut evropian me Kinën si “shumë të pabalancuar”, mirëpo e...

The end| Grabitën mallra me vlerë mbi 700 mijë lekë, arrestohen dy të rinjtë

Dy të rinj janë arrestuar për grabitjen me dhunë të disa ditëve më parë të një personi. Ata morën dy pako me këpucë dhe...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×