English

Me rritjen e rasteve të COVID në Kinë, rritet edhe rreziku i një varianti të ri

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

A mundet që rritja e infektimeve të COVID-19 në Kinë të shkaktojë një variant të ri të COVID në botë?

- Advertisement -

Shkencëtarët nuk e dinë, por shqetësohen se mund të ndodhë. Mund të jetë e ngjashme me variantet e Omicron që qarkullojnë aktualisht.

“Kina ka një popullsi shumë të madhe dhe ka imunitet të kufizuar. Dhe ky duket të jetë mjedisi në të cilin ne mund të shohim një shpërthim të një variant të ri”, tha Dr Stuart Campbell Ray, një ekspert i sëmundjeve infektive në Universitetin Johns Hopkins.

Çdo infeksion i ri ofron një shans që koronavirusi të ndryshojë dhe virusi po përhapet me shpejtësi në Kinë.

Vendi prej 1.4 miliardë banorësh ka braktisur kryesisht politikën e tij “zero COVID”.

Megjithëse normat e përgjithshme të raportuara të vaksinimit janë të larta, nivelet përforcuese janë më të ulëta, veçanërisht tek njerëzit e moshuar. Vaksinat vendase kanë rezultuar më pak efektive kundër infeksioneve serioze sesa versionet perëndimore të ARN-së. Shumë prej tyre u dhanë më shumë se një vit më parë, që do të thotë se imuniteti është zbehur.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?