English

Mercenarët e Wagner kanë mbërritur në Bjellorusi, konfirmon Ukraina

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shërbimi i rojes kufitare të Ukrainës ka konfirmuar se mercenarët e Wagner kanë mbërritur tani në Bjellorusi nga Rusia fqinje.

- Advertisement -

DPSU thotë se po vlerëson se sa “militantë” janë në Bjellorusi, e cila gjithashtu ndan një kufi me Ukrainën, si dhe vendndodhjen dhe qëllimet e tyre të sakta.

Një raport i pakonfirmuar tha se një kolonë prej rreth 60 automjetesh Wagner kaloi mbi kufirin me Bjellorusinë.

Në qershor, rebelimi i Wagner sfidoi autoritetin e Presidentit Vladimir Putin.

Një marrëveshje i dha fund rebelimit 24-orësh, i cili pa trupat të kapnin një qytet dhe të marshonin drejt Moskës, duke e ndërprerë atë vetëm 200 km (124 milje) nga kryeqyteti.

Sipas marrëveshjes, luftëtarëve të Wagner-it iu tha se mund të bashkoheshin ose me ushtrinë e rregullt ruse ose të shkonin në Bjellorusi, një aleat i ngushtë i Rusisë. Udhëheqësit të Wagner, Yevgeny Prigozhin, iu ofrua gjithashtu një transferim në Bjellorusi, por vendndodhja e tij aktuale nuk dihet.

Wagner është një kompani ushtarake private ruse e përbërë nga luftëtarë mercenarë – shumë prej të cilëve u rekrutuan nga burgjet ruse. Ata kanë luftuar disa nga betejat më të përgjakshme që kur Rusia nisi pushtimin e saj në shkallë të plotë të Ukrainës në shkurt të vitit të kaluar.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?