English

Merr fund pandemia, OBSH: COVID nuk është më një emergjencë botërore

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka deklaruar se Covid-19 nuk përfaqëson më një “urgjencë globale shëndetësore”.

- Advertisement -

Ky është një hap i madh që vjen 3 vite pasi OBSH deklaroi për herë të parë alarmin për virusin.

Zyrtarët thanë se shkalla e vdekjes së COVID-19 kishte rënë nga më shumë se 100,000 njerëz në javë në janar 2021 në pak më shumë se 3,500 më 24 prill.

Kreu i OBSH tha se të paktën shtatë milionë njerëz vdiqën në pandemi.

Por Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se shifra e vërtetë ishte gati tre herë më shumë se vlerësimi zyrtar – dhe ai paralajmëroi se virusi mbetej një kërcënim i rëndësishëm.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?