Mesazhi i State of the Union, Biden: Gati të përballemi me Kinën

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

I pritur me ovacione, Joe Biden u shfaq i zjarrtë dhe herë pas here me tone luftarake në fjalimin e tij të State of the Union. Në Dhomën tashmë të kontrolluar nga republikanët, përveç se u bëri thirrje atyre për të punuar së bashku, presidenti amerikan rikonfirmoi mbështetjen për Ukrainën.

“Ne qëndruam kundër agresionit të Putin, ne u rreshtuam pranë popullit ukrainas. Dhe sonte këtu me ne është edhe ambasadorja ukrainase në SHBA, që nuk përfaqëson vetëm vendin e saj, por edhe kurajon e qytetarëve. Zonja ambasadore, Shtetet e Bashkuara mbështesin vendin tuaj. Ne do të qëndrojmë krah jush përsa kohë të jetë e nevojshme,” – tha Biden.

Një mesazh të qartë, shefi i Shtëpisë së Bardhë i dërgoi edhe Kinës, duke u shprehu i gatshëm si për të bashkëpunuar, edhe për t’u përballur me të.

- Advertisement -

“Unë jam i gatshëm të bashkëpunoj me Kinën për të avancuar interesat e Amerikës në të mirë të botës. Por mos bëni gabime, nëse Kina kërcënon sovranitetin tonë, ne do ta mbrojmë vendin, gjë që e kemi bërë deri tani,” – u shpreh Biden.

Gjatë eventit, presidenti Biden vlerësoi gjithashtu figura jashtë politikës, si kantautorin irlandez Bono, të grupit U2, për përpjekjet e tij për të luftuar HIV dhe AIDS në Afrikë dhe 26-vjeçarin Brandon Tsay, që çarmatosi atentatorin e sulmit në Monterej Park, ku humbën jetën 11 persona.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ç’regjistrimi i shqiptarëve në Preshevë| Kamberi: Një ekip i BE të nisë hetimet

Kryetari i Këshillit për të Drejtat e Njeriut në Luginën e Preshevës, Belgzim Kamberi, përshëndeti fjalimin e presidentit Bajram Begaj në OKB, ku ngriti...

“Zelensky mos të ofendojë më kurrë polakët”- Ashpërsohet përplasja Ukrainë-Poloni

Në mospajtime e sipër lidhur me tregtinë për grurin, kryeministri polak, Mateusz Morawiecki i ka shtuar kritikat ndaj presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, lidhur me...

Ukraina valë raketash mbi flotën ruse në Detin e Zi, goditet baza në Krime

Ukraina kreu të premten një sulm me raketa ndaj bazës kryesore të flotës ruse në detin e Zi. Video dhe foto të publikuara treguan re...

TË FUNDIT

Ç’regjistrimi i shqiptarëve në Preshevë| Kamberi: Një ekip i BE të nisë hetimet

Kryetari i Këshillit për të Drejtat e Njeriut në Luginën e Preshevës, Belgzim Kamberi, përshëndeti fjalimin e presidentit Bajram Begaj në OKB, ku ngriti...

“Zelensky mos të ofendojë më kurrë polakët”- Ashpërsohet përplasja Ukrainë-Poloni

Në mospajtime e sipër lidhur me tregtinë për grurin, kryeministri polak, Mateusz Morawiecki i ka shtuar kritikat ndaj presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, lidhur me...

Ukraina valë raketash mbi flotën ruse në Detin e Zi, goditet baza në Krime

Ukraina kreu të premten një sulm me raketa ndaj bazës kryesore të flotës ruse në detin e Zi. Video dhe foto të publikuara treguan re...

“CIA të nisë hetimet”- Deputeti i PDK: Ka sinkronizim Kurti-Vuçiç- BE për dialogun

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha, ishte i ftuar këtë të shtunë në Euronews Albania, ku foli në lidhje me dështimin e...

“Dritani i shërbeu kombit”, Dilaver Goxhaj: Im bir nuk kërkon mëshirë, por drejtësi

Babai i Dritan Goxhaj, ish-gjenerali Dilaver Goxhaj tha na një intervistë për Euronews Albania se djali i tij i cili ka luftuar në dy...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×